cenzura teksas

ПРВА И ГОЛЕМА ПОБЕДА! ТЕКСАШКИТЕ ВЛАСТИ ЈА ПОБЕДИЈА ЦЕНЗУРАТА – МРЕЖИТЕ НЕМААТ ПРАВО ДА ГИ ЦЕНЗУРИРААТ КОРИСНИЦИТЕ НА ОВАА ДРЖАВА

Американскиот апелационен суд му го отвори патот на Тексас да започне со спроведување на историскиот закон против цензура, пресудувајќи дека Твитер, Фејсбук и другите гиганти на социјалните медиуми немаат уставно право да ги цензурираат мислењата за кои сметаат дека се непристојни.

Петтиот окружен апелационен суд во Њу Орлеанс ја донесе својата одлука во петокот, отфрлајќи ја, како што ја нарече, „чудната инверзија на Првиот амандман“ од трговските групи од Силиконската долина, кои тврдеа дека Тексас го прекршил законот забранувајќи им на компаниите на социјалните медиуми да цензурираат непристојни ставови.

„Денес ја отфрламе идејата дека корпорациите имаат бесплатно право на првиот амандман да го цензурираат она што луѓето го кажуваат“, рекоа судиите, истакнувајќи дека платформата може да добие доминација на пазарот со тоа што се смета дека е отворена за сите.

Тексас тврди дека Силиконската долина отишла толку далеку што ги замолчувала федералните избрани функционери – како што е претседателот Доналд Трамп.

Наместо директно да одговорат на ваквата загриженост, платформите тврдеа дека законот ќе им забрани да цензурираат „пронацистички говор, терористичка пропаганда и негирање на Холокаустот“. Апелациониот суд ги опиша таквите тврдења како „хипотетички“ и рече дека законот во Тексас конкретно им дозволува на компаниите да цензурираат секој говор што поттикнува криминални активности или прави конкретни закани.

Јавниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, ја нарече пресудата од петокот „голема победа за Уставот и слободата на говорот“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!