ПРВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА РАБОТЕЛА ЗА СИ-ЕН-ЕН И СЕ ЗАЛАГА ЗА КЛИМАТСКАТА АГЕНДА

ПРВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА РАБОТЕЛА ЗА СИ-ЕН-ЕН И СЕ ЗАЛАГА ЗА КЛИМАТСКАТА АГЕНДА

Наташа Мусар стана првата претседателка на Словенија.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Наташa Мусар, која интернираше за CNN и BBC, се залага за борба против климатските промени и реформа на пензискиот систем, стана првата претседателка на Словенија.

Официјалните резултати покажуваат дека левичарката Наташа Пирц Мусар победи во вториот круг од претседателските избори во Словенија и стана прва претседателка на земјата.

Според податоците што ги објави словенечката изборна комисија, Наташа Пирц Мусар во вториот круг од изборите освоила 54 отсто од гласовите.

На второ место е поранешната министерка за надворешни работи Анже Логар, која освои 46 отсто од гласовите.

Централната изборна комисија сѐ уште нема добиено гласови од странство, но и не очекува тие гласови да сменат нешто.

Со други зборови, победата на Наташа на претседателски извори е сигурна.

Според податоците на изборната комисија, на гласање излегле 52,13 отсто од избирачите со право на глас, што изнесува околу 855.000 луѓе.

Инаку, нешто повеќе од првиот круг.

Новиот шеф на државата се очекува да положи заклетва на 23 декември.

Наташа Мусар се залага за реформа на здравствениот и пензискиот систем, борбата против климатските промени и посилна безбедносна и одбранбена политика.

Сега разбираме зошто таа работеше за CNN.

Кратка биографија

Наташа Пирц Мусар е родена во Љубљана во 1968 година. Дипломирала на Правниот факултет на Универзитетот во Љубљана во 1992 година.

Кариерата ја започна како новинарка. Работела во Словенечката јавна телевизија.

После тоа, таа работеше во ПОП ТВ – најголемата словенечка комерцијална телевизија.

После тоа, таа работела како практикант во CNN во САД, а поминала два семестри студирајќи медиумски студии на Универзитетот во Манчестер.

Додека студирала во Манчестер, таа интернирала и во Би-Би-Си.

Во 2001 година се преселила во приватниот сектор, каде две години поминала како шеф на комуникации во Актива Груп, инаку најголемата словенечка финансиска компанија во тоа време.

Во 2003 година, таа се приклучи на Врховниот суд на земјата.

Адвокатската канцеларија ја отворила во 2014 година и оттогаш работи како адвокат.

Наташа беше член и претседател на неколку меѓународни организации, специјализирани за медиумско право и човекови права воопшто.

Токму кога неодамна споменавме дали западните агенди ќе успеат да влезат во балканскиот двор, Словенија добива нов претседател полн со западни изопачени вредности.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!