ПУТИН НАРЕДИ МОБИЛИЗАЦИЈА: „АКО ТРЕБА ЌЕ УПОТРЕБИМЕ И НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ! ОВА НЕ Е БЛЕФ!“

ПУТИН НАРЕДИ МОБИЛИЗАЦИЈА: „АКО ТРЕБА ЌЕ УПОТРЕБИМЕ И НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ! ОВА НЕ Е БЛЕФ!“

Мерката ќе важи за припадниците на резервните сили и за оние со воено искуство.

Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна воена мобилизација за време на обраќањето до нацијата во средата наутро. Тој рече дека Министерството за одбрана препорачало да се повлечат воените резервисти во активна служба бидејќи земјата се соочува со продолжен конфликт во Украина и Донбас.

Мерката е разумна и неопходна под околностите, рече Путин, имајќи предвид дека Русија се бори против „целата западна воена машинерија“ во Украина. Тој веќе потпишал налог повикот да започне веднаш.

Овој потег ќе овозможи вооружените сили да користат само воени резервисти и оние кои завршиле национална служба, додаде претседателот. Тој вети дека ќе им биде овозможена дополнителна обука, заедно со сите поволности за лицата вклучени во активната служба.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу откри некои детали за мобилизацијата во посебна изјава во средата. Тој рече дека министерството сака да повика на вооружување околу 300.000 резервисти, или нешто повеќе од 1% од целосниот потенцијал за мобилизација на Русија.

Путин го обвини Киев дека се повлекува од мировните преговори со Москва, што, според него, го направиле по инструкции на нејзините западни поддржувачи. Наместо тоа, украинската влада ја удвои воената акција, рече тој.

„Откако беа постигнати одредени компромиси [со Москва], Киев доби де факто директна наредба да ги поништи сите договори. Повеќе оружје беше испумпано во Украина. Режимот во Киев распореди повеќе банди од меѓународни платеници и националисти, воени единици обучени според стандардите на НАТО и под де факто команда на западни советници“, рече Путин.

Руските сили испратени во Украина во февруари обезбедија голем дел од територијата на Народните републики Доњецк и Луганск, како и делови од Украина, рече тој. Резултирачката линија на фронтот се протега на 1.000 километри, истакна претседателот.

Тој ги предупреди САД и нивните сојузници да не го засилат притисокот врз Москва. Западните држави отворено бараат воен пораз на Русија, настојувајќи да ја турнат земјата во безначајност и да го ограбат нејзиното природно богатство, рече тој.

„Делови од западните елити ги користат сите напори за да ја зачуваат својата доминација. Затоа се обидуваат да ги блокираат и потиснат сите суверени центри на развој, за да можат да продолжат брутално да ја присилуваат својата волја врз другите народи и народи, да ги наметнуваат нивните псевдовредности“, објасни тој. „Нивната цел е да ја ослабат, разединат и на крајот да ја уништат нашата нација“.

Според Путин, некои високи функционери во земјите на НАТО дури сугерираат дека употребата на тактичко нуклеарно оружје против руските трупи би била оправдана. Претседателот истакна дека Москва нема да се двоуми да возврати на таков напад со сопствено нуклеарно оружје.

Доколку е загрозен територијалниот интегритет на нашата нација, ние секако ќе ги искористиме сите средства што ги имаме за да ја одбраниме Русија и нашиот народ.

Путин, исто така, ги коментираше претстојните референдуми во двете републики во Донбас и двата региони на Украина кои моментално во голема мера се под контрола на руските трупи. Четирите ентитети го ставаат на општо гласање предлогот да побараат од Москва да ги прифати како нови делови на Руската Федерација, а гласањето треба да започне во петок.

Рускиот лидер вети дека ќе го поддржи народот во однос на безбедноста и рече дека неговата влада ќе ги почитува резултати што ќе ги даде гласањето какви и да бидат. Целта на Русија е да ги заштити цивилите од украинската влада, која го засили прогонот на своите противници дома и користеше терористички тактики против луѓето кои живеат во земји под контрола на Русија, рече Путин.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!