ПУТИН: „НАТО СЕ ПОДГОТВУВАШЕ ЗА ИНВАЗИЈА НА РУСИЈА“

ПУТИН: „НАТО СЕ ПОДГОТВУВАШЕ ЗА ИНВАЗИЈА НА РУСИЈА“

Рускиот претседател Владимир Путин во својот говор за Денот на победата на Црвениот плоштад во Москва им порача на руските борци дека сега се борат за безбедноста на Русија.

„Вие се борите за својата татковина, за нејзината иднина“, вели тој.

Путиновото обраќање се фокусираше на тековната војна во Украина, која почна по руската инвазија на 24 февруари.

Тој рече дека инвазијата е „единствената правилна одлука“ за една независна, силна суверена земја и превентивен потег за да се спречи агресијата.

„Западот се подготвуваше за инвазија на Русија, НАТО создаваше тензии на границите. Тие не сакаа да ја слушаат Русија, имаа други планови“, рече Путин.

Тој рече дека Русија се бори за „Татковината“ во Донбас. „Смртта на секој војник и офицер е болна за нас“, рече тој. „Државата ќе направи сѐ за да ги згрижи овие семејства.“

Имаше шпекулации дека Путин ќе објави ескалација на воената акција. Сепак, тој не спомена општа или делумна мобилизација на војници.

Тој на ветераните им го честита денот на „големата победа“. Денот на победата ја слави победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!