ceni na hrana vo eu

РЕКОРДЕН СКОК НА ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ВО ЕУ

Рекорден скок на цените на храната во ЕУ, на пример цените на храната во Финска се зголемија за 15,7% во октомври во споредба со оние пред една година.

Инфлацијата на храната во Финска минатиот месец забележа најголем раст од 15,7 отсто на годишно ниво, објави во понеделникот ТАСС, повикувајќи се на најновите податоци објавени од тамошниот статистички центар.

Зголемувањето на цената, кое наводно е највисоко откако Финска се приклучи на Европската унија пред 27 години, се припишува на „зголемените цени на вештачките ѓубрива и енергетските производи предизвикани од пандемијата на коронавирус и конфликтот во Украина“.

ЕУ доживува скок на цените на енергијата и рекордна инфлација во услови на антируски санкции и политиката на напуштање на руската нафта, природен гас, јаглен и други стоки. Состојбата се очекува да доведе до рационализација и недостиг на енергија во целиот регион.

Најголем скок на цените на храната е забележан кај брашното, јајцата, кафето и путерот. Огромен пораст од 46 отсто забележаа цените на брашното, а на останатите прехранбени производи за повеќе од 30 отсто.

„Цените ќе продолжат да растат до крајот на годината, а најмалку до првата половина на следната година“, рече Јирки Ниеми, истражувачки професор на Институтот за природни ресурси на Финска, цитиран од агенцијата.

Пред две недели, прелиминарните податоци на Евростат покажаа дека инфлацијата во Финска во октомври порасна на 8,3 отсто, што е најниска стапка меѓу земјите-членки на ЕУ по Малта.

Минатиот месец Евростат објави дека цената на кафето во ЕУ пораснала за речиси 17 отсто во просек на годишно ниво, а на врвот на листата е Финска. Цените на кафето во земјата скокнаа за 44 отсто во 12-те месеци до август 2022 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!