„РЕВОЛУЦИЈАТА ЗАПОЧНА“: 75.000 БРИТАНЦИ ПОТПИШАА ДЕКА НЕМА ДА ПЛАЌААТ СТРУЈА, А ВЛАДАТА НЕ ЗНАЕ ШТО ДА ПРАВИ

„РЕВОЛУЦИЈАТА ЗАПОЧНА“: 75.000 БРИТАНЦИ ПОТПИШАА ДЕКА НЕМА ДА ПЛАЌААТ СТРУЈА, А ВЛАДАТА НЕ ЗНАЕ ШТО ДА ПРАВИ

Отпорот расте бидејќи повеќе од 75.000 (во моментот на пишување на статијава веќе 95.000) иритирани луѓе во Обединетото Кралство ветија дека нема да ја платат сметката за електрична енергија оваа есен кога цените повторно ќе скокнат поради инфлациската бура.

„75.000 луѓе ветија дека ќе штрајкуваат на 1-ви октомври! Ако владата и енергетските компании одбијат да дејствуваат, тогаш обичните луѓе ќе го направат тоа! Заедно можеме да спроведеме фер цена и прифатлива енергија за сите, напиша на Твитер „Don’t Pay UK“ („Не плаќај“), анонимна група која ги предводи напорите повеќе од еден милион Британци да бојкотираат да ја платат сметката за струја до 1 октомври.

Штрајкот доаѓа кога инфлациската бура од високите цени на енергијата ги „избриша“ приходите на домаќинствата. Британците се „најмизерни“ во последните три децении бидејќи се очекува инфлацијата да достигне 13%. И додека гувернерот на Банката на Англија (BoE) Ендрју Бејли ги зголеми каматните стапки најмногу во последните 27 години за да ја скроти инфлацијата, ризиците од рецесија се зголемуваат.

На 1 октомври, просечното домаќинство ќе плаќа речиси 300 фунти месечно за струја, предупреди BoE. Зголемувањето на трошоците за електрична енергија, заедно со со негативниот раст на реалните плати, доведува да стане очигледно дека домаќинствата се притиснати. Ова ги исклучува зголемените цени за засолниште, храна и бензин – овој тренд е неодржлив и може да резултира со социјални нестабилности.

Британскиот весник „Глазгов Лајв“ објави дека штрајкот е сличен на „акцијата во доцните 1980-ти и 90-тите за борба против фиксниот данок донесен од премиерката Маргарет Тачер. Во знак на протест, 17 милиони луѓе одбија да платат“.

Британскиот финансиски новинар и радиодифузер Мартин Луис го рече ова за штрајкот:

„Мислам дека сега можам попрецизно да го категоризирам, големото движење што го гледам е зголемување на растот на луѓето кои повикуваат на неплаќање сметки за енергија, масовно неплаќање. Ефективно штрајк на потрошувачите на сметките за енергија и ослободување на легитимноста да се плати тоа.“

„Се ближиме до „фиксен данок момент“ на сметките за енергија што доаѓаат во октомври и ни треба Владата да се справи со тоа, бидејќи штом ќе почне да станува општествено прифатливо да не се плаќаат сметки за енергија, луѓето ќе престанат да плаќаат сметки за енергија и вие сте нема да можете да ги отсечете сите нив“.

Во меѓувреме, главниот извршен директор на Ofgem (регулатор за енергија во Велика Британија), Џонатан Брерли, изјави за BBC Radio 4 дека луѓето не треба да се приклучат на штрајкот од две причини.

„Прво, тоа ќе ги зголеми трошоците за сите. И второ, ако се соочувате со тешкотии во плаќањето на вашата сметка, најдоброто нешто што можете да направите е да стапите во контакт со вашата енергетска компанија.“

Тој додаде: „Не би охрабрил никого да го одбие нивното плаќање на сметката затоа што тоа само дополнително ги оштетува работите и ќе влијае на нив лично“.

Минатата недела, владата на Обединетото Кралство го критикуваше движењето, нарекувајќи го „многу неодговорно“.

„Ова е крајно неодговорно испраќање пораки, кое на крајот само ќе ги зголеми цените за сите други и ќе влијае на личните кредитни рејтинзи“, беше цитиран владиниот портпарол од Индипендент.

„Не плаќај“ верува дека 6,3 милиони домаќинства во Обединетото Кралство ќе бидат турнати во сиромаштија од сметките за електрична енергија оваа зима, а милиони други ќе го почувствуваат стресот од инфлацијата надвор од контрола.

Луѓето на Твитер одговорија на моментот велејќи: „Револуцијата започна“ и „малку граѓански немири се на пат по нашите улици и со право“.

Можеби вмешаноста на движењето ќе биде одличен показател за растечкото незадоволство кое гнои кај Британците што може да резултира со граѓански немири оваа зима бидејќи милиони ќе се борат да ги запалат светлата, да ја загрејат печката и да ја стават храната на својата маса.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!