rodzers voters

РОЏЕРС ВОТЕРС: АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА ИМ НОСАТ МИЗЕРИЈА НА НАРОДИТЕ ВО ЕВРОПА

Основачот на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, испрати порака до фановите во Полска во врска со забраната за неговите концерти, во која оцени дека американските санкции против Русија носат мизерија на народите во Европа.

Вотерс во објава на Фејсбук напиша дека е загрижен дека не им се спротивставил доволно силно на „насилниците во полската влада“ кои ги откажаа неговите концерти во Краков без да разговараат со него или да ги прашаат полските фанови дали сакаат да го видат.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Тој истакна дека му е забрането да настапува во Полска затоа што пишувал писма обидувајќи се да ги убеди западните, руските и украинските лидери да бараат дипломатско решение за „страшната војна во Украина“ и додаде дека нема да се извини за тие писма бидејќи ќе секогаш го прави она што тој верува дека е вистинската работа да се бориш за човекови права и мир.

– Масакрот се одолговлекува и се чини дека ескалира додека додаваме масло на огнот. Санкциите наметнати од САД кон Руската Федерација уште во февруари имаа големи резултати, бидејќи Русија одговори со прекинување на испораките на гас за Европа, предизвикувајќи хаос. Наместо да ја нокаутираат Русија, санкциите им донесоа мизерија на европските нации, вклучително и Полска. Народот на Европа се фрла под тркалата на режимот во Вашингтон, кој е решен да го продолжи својот хегемонистички сон за униполарна светска доминација на сметка на народот на Европа.

Вотерс додаде дека не пишува за да држи политички говори и рече дека сепак сака да дојде во Полска со порака за мир и љубов.

– Ако некој каже „но тој е антисемитист и љубовник на Путин“, кажете му дека се турка себеси затоа што греши по двете точки – заклучи Вотерс.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!