rublja

РУБЉАТА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЈДОБРА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ

Руската рубља надмина 31 друга валута по раст од почетокот на 2022 година, станувајќи најдобра валута во светот, објави во средата Блумберг.

Според изданието, рубљата во однос на американскиот долар зајакнала за повеќе од 11 отсто од почетокот на годината. На меѓународниот девизен пазар, курсот на рубљата досега покажа уште поголем раст од околу 12%.

За време на тргувањето на Московската берза на 12 мај, девизниот курс падна на 63 рубли во однос на американскиот долар – најсилниот од февруари 2020 година и 65 рубли во однос на еврото – најсилниот во речиси пет години.

Руската валута по динамика го надмина бразилскиот реал, кој исто така покажа значителен раст од речиси 9%. Третата позиција во рангирањето на валутите со најдобри перформанси ја зазема мексиканскиот пезос со раст од 1% во однос на доларот.

Рубљата падна на историски најниско ниво во однос на доларот и еврото во март, откако САД и нивните сојузници воведоа остри економски санкции кон Русија поради конфликтот во Украина.

Сепак, руската валута почна драстично да зајакнува откако владата воведе мерки за поддршка и оттогаш е во пораст. Покрај воведувањето привремена контрола на капиталот, руското Министерство за финансии ги обврза руските извозници да продадат 80 отсто од својата девизна заработка. Воведувањето механизам за плаќање за извоз на гас врз основа на рубљата, исто така, помогна да се стабилизира рубљата, да се зголеми понудата на валута на пазарот и да се зголеми побарувачката за рубљата.

Други земји, особено Турција и Аргентина, исто така неодамна воведоа контрола на капиталот, но не успеаја да ги постигнат истите резултати како Русија, забележува Блумберг. Од почетокот на 2022 година турската лира поевтини за 13 отсто во однос на доларот, додека аргентинскиот пезос падна за 12,3 отсто.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!