rumble

RUMBLE НА МАКЕДОНЕЦОТ ПАВЛОВСКИ ПОСТАВУВА НОВ РЕКОРД, АКТИВЕН РАСТ НА КОРИСНИЦИТЕ ОД 76% НА ГОДИШНО НИВО

Платформата за споделување видеа Rumble објави рекордни месечни активни корисници и рекорд по содржина поставена во вториот квартал од 2022 година, заедно со силна траекторија на раст на корисничкиот ангажман.

Бројот на месечни активни корисници се зголеми за 76% во споредба со претходната година на просечни 44 милиони активни корисници месечно, додека поставените содржини се зголемија за 283% во споредба со претходната година на 8.948 видео часа дневно.

Корисничкиот ангажман е зголемен за 62% од година во година, при што корисниците на Rumble гледаат во просек 8,1 милијарди минути месечно.

Ова е втор рекорден квартал за Rumble во годината, а платформата за споделување видео постави рекорди на сите времиња во сите клучни мерки за перформанси во првиот квартал од 2022 година.

„Додека повеќето платформи доживуваат пад или забавување на растот, ние го гледаме спротивното“, твитна извршниот директор на Rumble, Крис Павловски.

Павловски додаде дека, според него, причината за забавувањето на растот на другите платформи е тоа што „публиката оди на места како Rumble“.

Многу корисници го прифатија Rumble бидејќи вети дека ќе им овозможи на своите корисници слободно да зборуваат додека платформите на Big Tech двојно ја зголемуваат цензурата.

Во вториот квартал од 2022 година, Rumble ја удвои оваа заложба со објавување на политики за слободен говор „со отворен код“ за кои корисниците можат да даваат повратни информации и ветувајќи дека нема да работат во земји кои се движат кон цензура.

Неколку големи имиња, вклучително и Right Side Broadcasting Network (RSBN), влијателниот бразилски подкастер Монарко и бразилскиот коментатор Ферез, исто така започнаа со пренос во живо исклучиво на Rumble во 2022 година.

Покрај тоа, Rumble обезбеди заштита од цензура за најновиот документарен филм на писателот и режисер Динеш Д’Соуза, 2000 Mules. Документарецот стана „огромен хит“ за Rumble и наводно бил најголемиот политички документарец на деценијата.

Rumble исто така додаде неколку нови функции за време на вториот квартел од 2022, вклучувајќи слика во слика на својот веб-плеер, вертикално откривање на цел екран на iOS и темен режим за iOS.

Спротивно на тоа, најголемата светска платформа за споделување видео, YouTube, продолжи да се занимава со масовна цензура во текот на вториот квартал од 2022 година. Некои од многуте примери за ова вклучуваат бришење на преку 70.000 видеа од украинската војна, отстранување на интервју за Њујорк пост со лице кое влегло во Капитол на 6 јануари 2021 година, отстранување на разговор за цензура на „дезинформации“ со претседателот на Полска, притоа повторувајќи ја нивната посветеност за континуирана цензура на „дезинформации“ на годишниот состанок на Светскиот економски форум во 2022 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!