rusija so posledeno predupreduvanje za ukraina

РУСИЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА УКРАИНА – АКО ПРОДОЛЖИТЕ УДИРАМЕ НА КИЕВ

Досега, Москва се воздржуваше од напади врз украинските седишта, но доколку Киев продолжи со обиди за саботажа или конвенционални напади во Русија, тоа ќе се промени, предупреди денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана.

„Видовме обиди за саботажа и напад на украинската армија на објекти на руска територија. „Доколку таквите обиди продолжат, вооружените сили на Руската Федерација ќе ги нападнат центрите од кои доаѓаат овие одлуки, вклучително и Киев – од што досега се воздржувавме“, рече генерал-мајор Игор Конашенков.

Иако Конашенков не прецизираше на кои удари или обиди за саботажа мисли, Русија во понеделникот прогласи засилена тревога против тероризмот во три региони на границата со Украина – Брајанск, Курск и Белгород – и неколку погранични општини во регионите Краснодар, Воронеж и Крим.

ПВО во областа Белгород е многу активна во текот на изминатата недела, јавуваат локалните медиуми. Киев прво тврдеше, а потоа го негираше нападот на два хеликоптери на 1 април врз складиштето за гориво јужно од градот Белгород, кој не резултираше со повредени или загинати, но предизвика голема материјална штета.

Во меѓувреме, шефот на украинската воена разузнавачка служба укажа на зголемената тревога против тероризмот како доказ дека Русија планира напади под лажно знаме врз своите граѓани со цел да ја зајакне наводната слаба поддршка за воените операции во Украина.

„Тие планираат експлозии во руски домови или ракетни напади за да ја обвинат [украинската армија] или волонтерски баталјони за да направат емотивна слика за „украинските националистички злосторства“, им рече на новинарите во вторникот генерал-мајор Кирил Буданов, началник на разузнавањето. Администрацијата на Украинското Министерство за одбрана. „Се со цел емотивно да се манипулираат Русите и да се наметнат уште повеќе против Украинците.

Москва испрати војници во Украина на 24 февруари, по седумгодишниот конфликт поради неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорот од Минск и да стави крај на конфликтот со отцепените региони Доњецк и Луганск. Русија на крајот ги призна двете независни држави, по што тие побараа воена помош.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!