РУСИЈА МОЖЕ ДА СОЗДАДЕ ВОЕНА БАЗА ВО СРБИЈА

РУСИЈА МОЖЕ ДА СОЗДАДЕ ВОЕНА БАЗА ВО СРБИЈА

Рускиот амбасадор во Белград, Александар Боцан-Карченко, го нарече создавањето на руска воена база во Србија суверена работа на Белград, пишува руска Газета.

Тој нагласи дека ова прашање е важно и за Русија како дел од продолжувањето на воено-техничката соработка меѓу двете земји.

„Што се однесува до заедничкиот хуманитарен центар, тој постои и работи за одговор на кризи во случај на хуманитарна катастрофа“, рече дипломатот.

Боцан-Карченко истакна дека Србија е пријателска земја за Руската Федерација, која суштински ги отфрла антируските санкции. Покрај тоа, Русија ја обезбедува енергетската стабилност на Србија.

Според амбасадорот, позицијата на Србија во воена и воено-техничка смисла е силна во балканскиот регион и сите „почнуваат да сметаат на тоа“.

Претходно српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека за време на посетата на балканските земји германскиот канцелар Олаф Шолц побарал да се воведат санкции против Русија. Нешто што засега српската страна успешно го отфрла како можна опција.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!