РУСИТЕ ГО ЗАПЛЕНИЈА АМЕРИКАНСКОТО ОРУЖЈЕ ОД УКРАИНА И СЕГА СИ ГО ПРИКАЖУВААТ ПО ИЗЛОЖБИ (ФОТО)

РУСИТЕ ГО ЗАПЛЕНИЈА АМЕРИКАНСКОТО ОРУЖЈЕ ОД УКРАИНА И СЕГА СИ ГО ПРИКАЖУВААТ ПО ИЗЛОЖБИ (ФОТО)

На форумот Армија-2022 во Москва беше отворена изложба на оружје и опрема заробени за време на Специјалната воена операција во Украина.

Меѓу експонатите може да се видат американската хаубица M777A1 / 2 од 155 мм, оклопниот транспортер BTR-4E, оклопните возила HMMWV, британскиот оклопен транспортер АТ-105 Саксон, ATGM FGM-148 Javelin, NLAW (против-тенковско оружје), како и фрагменти од ракети и лесно оружје (MP5, M4A1, Uzi итн.).

Исто така, прикажан е и реставрираниот дрон UAV Bayraktar TB2 на украинските воздухопловни сили со број „403“ (од првата испорака во 2019 година).

Како што можете да разберете, уредот всушност е склопен од делови на разни соборени украински дронови од овој тип.

Погледнете ги и останатите запленети оружја на следните фотографии:

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!