РУСИТЕ ВЛЕГОА ВО БАЗА НА НАЦИСТИЧКИОТ БАТАЛЈОН АЗОВ КАЈ МАРИУПОЛ (ВИДЕО)

РУСИТЕ ВЛЕГОА ВО БАЗА НА НАЦИСТИЧКИОТ БАТАЛЈОН АЗОВ КАЈ МАРИУПОЛ (ВИДЕО)

Руски војници влегоа во напуштена база за обука на ултранационалистичкиот, односно нацистички украински баталјон Азов во Журавка, град во близина на Мариупол, каде од почетокот на војната се водат жестоки битки.

Поголемиот дел украински војници кои се криеја во челичарницата Азовстал во Мариупол им се предадоа на руските сили. Тие со автобуси беа префрлени во Доњецк кој е под контрола на бунтовничките проруски сили.

Еден дел од војниците, главно командантите на баталјонот Азов и понатаму се скриени во челичарницата.

Како изгледа базата на ултранационалистичкиот украински баталјон Азов погледнете во видеото во продолжение:

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!