ruska rublja

РУСКАТА РУБЉА ДОСТИГНА ДВОГОДИШЕН МАКСИМУМ ВО ОДНОС НА ЕВРОТО И ПОКРАЈ СИТЕ МОЖНИ САНКЦИИ

Руската рубља се искачи на својата најсилна позиција од март 2020 година во однос на единствената европска валута, намалувајќи ги одредените добивки откако Банката на Русија ги намали каматните стапки.

Во петокот рубљата во московската трговија достигна над 74 за еврото, а отиде на 70 за доларот.

Претходно истиот ден, руската централна банка ја намали основната каматна стапка на 14 отсто во неодамнешниот обид да го поттикне кредитирањето во економијата погодена од санкциите.

Дивергенцијата во однос на еврото може делумно да се припише на падот на единствената валута, која се распродаде оваа недела. Еврото моментално се движи околу петгодишниот минимум во однос на доларот поради стравувањата од изгледите за раст на еврозоната, бидејќи ефектите од руско-украинскиот конфликт почнаа да се прелеваат.

Руската валута претходно падна на историски најниско ниво поради санкциите воведени кон Москва како одговор на нејзината воена операција во Украина. На почетокот на март рубљата падна на дури 150 за долар, но оттогаш е речиси двојно зголемена.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!