harkov ukraina

РУСКАТА ВОЈСКА ОТКРИЛА УЖАСНИ ДЕТАЛИ: УКРАИНСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ ВО ХАРКОВ НАСИЛНО ДРЖАТ ЦИВИЛИ ВО ПОДРУМИ

Украинските вооружени формации ги опремија огнените позиции во училиштата и спортските сали во Харков, распоредија тешко оружје во училиштата во различни градови на ДНР и насилно ги држат жителите во подрумите, изјави началникот на Националниот центар за контрола на одбраната на Русија, генерал полковник Михаил Мизинцев.

„Жителите на околните куќи насилно се чуваат во подруми под изговор дека наводно се обезбедува нивната безбедност“, рече тој на брифингот, додавајќи дека украинската армија распоредила тешко оружје во училиштата во Харков, Краматорск и Добропол, вклучувајќи артилерија и повеќецевни ракетни фрлачи.

Како што рече, вооружените сили на Украина поставиле упориште во зградата на психијатриската болница во градот Путивл, во дворот поставиле тешко оружје, а персоналот и пациентите на болницата биле насилно задржани во подрум.

„Националистите ги опремија противпожарните позиции на горните катови на станбените згради во Северодонецк во ЛНР, а жителите насилно се држат во нивните станови“, изјави генерал-мајорот.

Мизинцев потсети дека руските единици напаѓаат само воени цели.

„Одговорноста за смртта на цивилите насилно држени од украинската армија и милитантите на баталјонот за територијална одбрана на територијата на цивилните инфраструктурни објекти, кои милитантите ги „претворија“ во упоришта и пукачки позиции, лежи исклучиво на криминалните украински власти, кажа тој.

Според него, Русија за еден ден евакуирала речиси 23.000 луѓе од опасните региони на Украина, Доњецката и Луганската народна република без учество на властите во Киев.

Евакуирани се 22.985 лица, меѓу кои 3.231 деца, прецизира Мизинчев. Тој наведе дека од почетокот на специјалната воена операција се евакуирани повеќе од 1,26 милиони луѓе, од кои речиси 220.000 се деца.

На 24 февруари Русија започна специјална воена операција чија цел е да ја денацифицира и демилитаризира Украина и да ги заштити граѓаните на Донбас.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!