azov

РУСКИ ИСТРАЖУВАЧИ ПРОНАЈДОА ФОТОГРАФИИ ОД УБИЕНИ ЦИВИЛИ ВО ТЕЛЕФОНИТЕ НА ЧЛЕНОВИТЕ НА АЗОВ

Рускиот истражен комитет денеска соопшти дека истражителите, покрај кукастите крстови и портретите на Хитлер, пронашле фотографии од цивили кои станале нивни жртви во мобилните телефони на членовите на баталјонот Азов, кои се предале во фабриката Азовстал во Мариупол.

– Продолжува истрагата против украинските војници и припадниците на баталјонот Азов кои биле на територијата на железарницата Азовстал во Мариупол – се наведува во соопштението, пренесува ТАСС.

Тие наведуваат и дека се проверуваат неколку стотици мобилни телефони и други уреди на „националистите“.

Утврдено е дека меморијата на уредот содржи фотографии кои укажуваат на посветеноста на сопственикот на телефонот кон нацистичката идеологија. Имаат, на пример, свастика, портрети на Хитлер и други илустрации на оваа тема. Исто така, некои телефони содржеле слики од цивили кои станале жртви на националисти – соопшти истражниот комитет.

Покрај тоа, во Мариупол беа пронајдени учебници за воен персонал, во кои учениците ги означуваа информациите за кои се интересираат.

– Очигледно е дека се усвоени препораките објектите за домување да се користат за прикривање на позициите на снајперистите за да се отстранат цивилите – се наведува во соопштението, пренесува руската агенција.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!