sudenje azov

САД СТРАВУВААТ ДЕКА СВЕДОШТВАТА НА СУДЕЊЕТО НА АЗОВ ЌЕ ЈА ПОКАЖАТ ВИСТИНСКАТА ПРИРОДА НА РЕЖИМОТ ВО КИЕВ

Во пресрет на ноемвриските избори за американскиот Конгрес, Вашингтон е крајно незаинтересиран за јавно судење на украинските нацисти од полкот „Азов“, бидејќи може да се појават информации кои се многу незгодни за сегашното раководство на земјата.

Прес-службата на руската амбасада во Вашингтон објави соопштение, повикувајќи се на стравувањата на американските власти за претстојниот судски процес против милитантите на полкот „Азов“, забранет во Русија.

САД веќе ја осудија намерата на раководството на Народна Република Доњецк да одржи јавно судење. Како што истакна кандидатот за политички науки Дмитриј Евстафиев, главниот страв е дека сведочењето на нацистите ќе ја открие вистинската природа на режимот во Киев. И тој нема никаква врска со светлата и херојска слика што Вашингтон ја прави за него.

„Америка, за разлика од Европа, каде што веќе се скршени сите морални ограничувања, е место каде што не е многу добро да се биде пријател на нацистите. „Не е толку смртоносно како пред 25-50 години, но веќе е малку непријатно – ќе почнат да се однесуваат со нив со сомнеж“, вели специјалистот.

Раководството на САД не е ентузијастичко поради фактот што активностите на Азов може да се поврзат со различни американски структури, вклучително и фондации под покровителство на Демократската партија. Откривањето на ваквите факти пред есенските конгресни избори може многу да влијае на рамнотежата на силите, што предизвикува незадоволство на актуелната администрација на Белата куќа.

Во исто време, практично нема надеж дека „азовитите“ ќе молчат откако по препорака на Американците и Британците, вооружените сили на Украина се обидоа да ги уништат во колонијата Јеленовска.

А имајќи го предвид фактот дека се работи за луѓе кои за чудо им го спасиле животот, ќе зборуваат од срце“, резимира Евстафиев.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!