heng holandija

СЕ ОБИДОА ДА ГО СОКРИЈАТ ОВА! МИНИСТЕРОТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО НА ХОЛАНДИЈА КОЈ ЈА ФОРСИРАШЕ ЗАЛЕНАТА АГЕНДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПО ПРОТЕСТОТ НА ФАРМЕРИТЕ

Холандскиот министер за земјоделство Хенк Стагхаувер беше принуден да поднесе оставка по големите протести на холандските земјоделци поради неговата радикална климатска агенда која се обидува да ги уништи нивните средства за живот.

Стагаувер ја водеше климатската политика на холандското Министерство за земјоделство, која вклучуваше конфискација на фарми во шемата за принуден откуп на владата.

По огромните протести на земјоделците, Стагаувер сега е принуден да се повлече.

Тој и рекол на холандската влада дека одбивањето на фармерите значи дека нема да може да го исполни септемврискиот рок за спроведување на владината радикална зелена политика, пренесе АП.

Климатската агенда вклучува намалување на емисиите на азот од земјоделскиот сектор на нацијата до степен што го оневозможи продолжувањето на работата на фармите.

Иницијативата вклучува шема од 24,2 милијарди долари за откупување на локалните фармери и олеснување на транзицијата од интензивните земјоделски практики.

Ова предизвика масовни демонстрации на земјоделците низ целата земја.

„На земјоделците и на рибарите им е потребна безбедност“, рече Стагауер во изјавата до неговото министерство во понеделникот вечерта, објави NL Times.

Земјоделскиот сектор се соочи со огромен пресврт поради целите за намалување на емисиите на гас, додаде тој.

Во јули, над 40.000 земјоделци излегоа на улиците за да протестираат против политиката, блокирајќи ги патиштата со трактори и уништувајќи ги домовите на владините претставници.

Симпатизерите низ Европа организираа протести во знак на солидарност со холандските земјоделци, тврдејќи дека таквите политики се контрапродуктивни во услови на високи нивоа на инфлација и недостиг на храна.

„Си го поставив прашањето: „Дали јас сум вистинската личност како министер за земјоделство, природа и квалитет на храна за да ги водам задачите што претстојат?“, рече Стагауер по девет месеци на функцијата, пренесува NL Times.

„Минатиот викенд дојдов до заклучок дека јас не сум таа личност.“

Стагаувер рече дека му треба повеќе време за да развие предлози за идна одржлива земјоделска индустрија пред да го формира владиниот буџет порано во понеделникот.

Стагаувер се соочи со критики од парламентот затоа што не разви конкретен план за да му помогне на секторот да се префрли на земјоделски практики кои ги намалуваат емисиите на азот, според DutchNews.nl.

Официјални лица во неговиот оддел, исто така, се спротивставија на плановите за ремонт на земјоделската индустрија.

Холандската влада наложи 50% намалување на емисиите на азот до 2030 година, задолжувајќи ги поединечните општини да го најдат најдобриот начин за исполнување на таа цел, објави Дојче веле.

Наводно, сточарството сочинува 40% од емисиите во земјата.

Оваа политика може да доведе до прекин на бизнисот за најмногу една третина од сточарите.

Холандија е втор најголем извозник на земјоделски производи во светот и најголем извозник на месо во Европската унија, според CBS News.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!