гаел монфилс трета доза последици

СЕ ОГЛАСИ ПОЗНАТИОТ ТЕНИСЕР: „СЕ ПОВЛЕКУВАМ ОД ТУРНИРИТЕ, ТРПАМ ЗДPABCTBЕНИ ПОСЛЕДИЦИ ПОРАДИ ТPETAТА ДOЗA ОД BAKЦИHATA!“

Гаел Монфилс, познатиот француски тенисер објасни зошто решил, барем привремено, да се повлече од тенисот.

Во моментов 25-от играч во светот доби многу прашања откако добро ја започна сезоната, а потоа одеднаш реши да го откаже учеството на неколку турнири.

Тој во отворено писмо објасни зошто донел таква одлука.

„Здраво на сите,

Сакам да ја објавам веста за моето неодамнешно повлекување од турнирите. Страдам од мал здрaвствен проблем (најверојатно поради трeтата дoза од вaкцината).

По совет на дoкторите, решив да одвојам малку време за одмор. За жал, следната недела нема да можам да играм на Дејвис купот. Се надевам дека ќе можам да се вратам на турнирите во САД“, напиша Монфилс.

Французинот го победи Миомир Кечмановиќ на Австралија Опен во осминафиналето (7:5, 7:6 (4), 6:3), а потоа во четвртфиналето беше сопрен од Матео Беретини.

Монфис е вториот француски тенисер кој мора да отсуствува од теренот поради здрaвствени реакции за кои е многу веројатно дека се реакција на вaкцината против кoронавируcот. Жереми Шарди, сега 138-от играч во светот, поради истата причина нема играно од УС Опен минатата сезона.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!