СЕ ОГЛАСИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПОЛСКА: ПВО НЕ УСПЕА ДА ЈА СОБОРИ УКРАИНСКАТА РАКЕТА

СЕ ОГЛАСИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПОЛСКА: ПВО НЕ УСПЕА ДА ЈА СОБОРИ УКРАИНСКАТА РАКЕТА

Полската противвоздушна одбрана не успеа да го собори украинскиот проектил што падна на нејзина територија, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Падна ракета. На шест километри од нашата граница, во поле, но сепак на наша територија. Дали успеавме да ја пресретнеме? Не. Тоа е вистината. Ниту една земја во светот нема таков одбранбен систем што би ја заштитил целата територија на земјата, особено на толку кратко растојание од границата, доколку таму нема стратешки објекти – изјави Дуда за време на конгресот во Жешов, пренесе полската телевизија.

Како што додаде, падот на украинската ракета, поради што животот го загубиле две лица, бил „несреќен случај“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!