глобална криза путин

СЕ СОЗДАВА СОВРШЕНА БУРА ЗА НАЈЦРНАТА ГЛОБАЛНА КРИЗА! ПОДГОТВЕТЕ СЕ!

Ви пренесуваме интересно мислење на колумнистот на престижниот Sydney Morning Herald кој тврди дека се создаваат совршени услови за долготрајна криза со храна. Во исто време, како лојален западен новинар, тој целосно го обвинува Путин, па дури и не гледа во насока на вистинските создавачи на хаосот, Клаус Шваб, Светскиот Економски Форум (СЕФ) и нивниот план за „Големиот Ресет“. Во меѓувреме, анализата потполно го прикажува хаосот во кој моментално се наоѓаме и црната иднина која ни следи.

Текстот е преземен од The Sydney Morning Herald:

Светот се соочуваше со криза со снабдувањето со жито уште пред инвазијата на Путин на Украина.

Индексот на цените на храната на Обединетите Нации беше веќе повисок отколку во екот на глобалната криза на глад пред една деценија, кога протестите за леб во Тунис ја започнаа Арапската пролет.

Тесниот глобален пазар за житарици, растително масло и ѓубрива веројатно беше една од многуте причини зошто Путин го избра овој момент да удри, сметајќи дека Западот нема да се осмели премногу да го притисне.

Светот се соочува со нешто што е ретка стока („црн лебед“) во низата примарни ресурси. Нафтата, гасот, јагленот растат заедно, а металите брзо ги достигнуваат. Тоа е системски стагфлациски шок, нерешлив проблем за централните банкари. Тој делува како данок на воени репарации за економиите на земјите увознички.

Наташа Канева, од ЈП Морган, рече дека залихите на стоки со кои може да се тргува се критично ниски и дека светот останува без сигурносни резерви. Ова е рецепт за „нелинеарни зголемувања на цените“, рече таа.

За разлика од Западот, Кина е подготвена. Со месеци се складира и чува 84 отсто од бакарот во светот, 70 отсто пченка и 51 отсто пченица. „Кина купи огромни количества американска соја во последните недели“, соопшти Рабобанк. Некој може да се запраша дали Кси Џинпинг знаел нешто однапред.

Рекордните цени на храната се искушение за околу 45 посиромашни земји кои во голема мера се потпираат на увоз на храна: Магреб, Блискиот Исток без нафта, делови од Африка, Бангладеш или Авганистан. Светската програма за храна во ноември минатата година предупреди на „катастрофален“ недостиг за неколку стотици милиони луѓе. Денес сликата е полоша.

„Никогаш не сум видел такво нешто во последните 30 години. Ситуацијата е само ужасна и луѓето во одреден момент ќе сфатат што може да се случи. Сите ќе мораме да ги стегнеме ремените, а расположението може да стане многу лошо.“ – рече Абдолреза Абасијан, од Организација за храна и земјоделство на ОН.

„Се оди вертикално. Целиот синџир на производство на храна е под притисок од сите страни“, додаде таа.

Енергијата и земјоделските производи се меѓусебно поврзани. Природниот гас е суровина за производство на ѓубрива во Европа и да не заборавиме дека Русија и Белорусија заедно сочинуваат една третина од светскиот извоз на сол. Зголемените цени на нафтата ја поттикнуваат промената на биодизел во Југоисточна Азија, дополнително затегнувајќи го глобалниот пазар на растителни масла.

Околу една третина од светскиот извоз на јачмен доаѓа од Русија и Украина заедно, 29 отсто пченица, 19 отсто пченка и 80 отсто сончогледово масло. Голем дел од нив обично се испорачува преку црноморските пристаништа Одеса или Керсон – сцена на улични борби гради в гради – или Миколаив, каде што ракета удри во товарен брод под знамето на Бангладеш оваа недела и уби еден од членовите на екипажот.

„Утоварот е во мирување. Не се само пристаништата: не можете да стигнете таму со брод. Никој не сака да настрада“. Lloyd’s List известува дека северниот дел на Црното Море и Азов се прогласени за „области на воени операции“, што значи двојно поголема плата за екипажот, доколку можете да го најдете.

Стапките на осигурување се превисоки и банките одбиваат акредитиви, иако житариците, вештачките ѓубрива и енергенсите се ослободени од санкции.

Сите се претпазливи околу американската полиција за санкции од Министерството за финансии, позната како OFAC (Американска Канцеларија за контрола на странски средства). Американската адвокатска фирма Кроуел и Моринг рече дека клиентите се плашат дека може ненамерно да бидат фатени во мрежата, имајќи предвид дека целените олигарси контролираат голем дел од руската агро-индустриска врска на еден или друг начин. Секоја трансакција мора да се прегледа до најситни детали.

„Руската и украинската пченица не се нудат. Запрени се критичните текови на пченка во светот. Доколку украинските земјоделци не посеат значителни количини пченка следниот месец, снабдувањето ќе биде многу тешко“, велат од Рабобанк.

Помалите земјоделци во Русија беа исклучени од домашниот кредитен пазар непосредно пред сезоната на сеидба. Итното заострување од страна на централната банка ги зголеми просечните трошоци за заемите на 27 отсто оваа недела.

Пченицата во Чикаго достигнаа историски максимум од 1.131 долари. Притисокот е полош за остатокот од светот бидејќи широкиот индекс на доларот порасна за 30 отсто од неговиот последен врв во 2008 година.

Рабобанк вели дека треба да се бориме и со интензивните временски услови на Ла Ниња и сушата во Бразил и Аргентина. „Недостигот на жито веројатно ќе биде толку изразен што ќе бара уништување или рационализација на побарувачката“, се вели во извештајот.

Индексот на стоки на Меѓународниот монетарен фонд – почист од лажните пазарни индекси – покажува дека примарните артикли денес се поскапи во реални услови отколку во 2008 година, дури и во американски долари. Многу е полошо за Европа или Африка. Ова брзо наликува на шокот на суровините во раните 1970-ти.

Суровата нафта „брент“ во средата наутро го достигна највисокото ниво во евра и стерлинзи на сите времиња. Но, за разлика од последниот нафтен шок, овој шок е широко распространет во сите енергетски сектори. Европските договори за природен гас за април достигнаа нов максимум од 198 MWh. Термичкиот јаглен овој месец поскапе за 75 отсто.

Корените на оваа криза се сложени, но манипулацијата на Путин со протокот на гасот објаснува голем дел од гасната криза од септември. Сега учиме уште една лекција: што значи да се истера од меѓународниот финансиски и трговски систем единствената светска стоковна суперсила со целосен спектар.

Ние дури и не почнавме да чувствуваме одмаздничка штета на западната индустрија ако Русија возврати со искористување на својата блокада во глобалниот синџир на снабдување со титаниум, паладиум и неон.

Тоа не значи дека Западот треба да се повлече. Ние сме во војна. Мора да го победиме.

Вообичаено, бумот на стоките предизвикува краток спој што предизвикува рецесија, со помош на централните банки, склони кон претерана реакција и влошување токму во време кога економијата веќе забавува.

Оваа епизода може да биде различна. Не гледам како Западот може да продолжи да купува нафта, гас или јаглен од Русија додека Кремљ пушта артилерија врз украинските цивили, денес во Мариупол, Харков и Киев и наскоро насекаде, судејќи според одбивањето на Путин на барањето на Емануел Макрон за воздржаност.

Што се однесува до житариците, сите знаци на постојана криза со храна се пред нашите очи.

Милијарда од најсиромашните луѓе во светот ќе останат уште погладни, а некои ќе умрат од глад. Нашата следна морална мисија е да им помогнеме.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!