shekler

ШЕКЛЕР СЕ НАДМИНА СЕБЕСИ: НЕКОГАШ МИ Е ЖАЛ ШТО CMPТНОСТА НЕ Е ПОГОЛЕМА ОВДЕ

Ветеринарот и вируcолог Миланко Шеклер реши повторно да се надмине себеси, а за еден од водечките медиуми за ширење паника, Н1, вели дека можни се мутации на соевите на омикрон и кон послаби и кон посериозни форми и дека единствено вакцините се решение на проблемот. Меѓу другото, тој кажа нешто што досега никој во Србија не го кажал, но не го кажал никој ниту во целиот свет, па и кај нас!

Шеклер веќе една година тврди дека оние кои не биле вaкцинирани сигурно ќе заболат од вирусот.

„Бидејќи овој омикрон лесно се пренесува, бидејќи има полесна клиничка слика, сега прави генерален претрес на сите нас во Србија во потрага по секој невaкциниран човек и тоа е факт, а факт е дека вaкцинацијата е прекината и местата за вaкцинација се затворени“, рече Шеклер.

Тој беше видно вознемирен и рече „ужасно, сум очаен кога ќе го погледнам процентот на вaкцинација, а особено кога ќе се земе предвид, како поминуваат земјите со повеќе од 90 отсто вaкцинирани, каде што кoвид добиваат и вaкцинираните, но бројот на смртни случаи е едноцифрен, пренесува Н1.

„И што не чека – сите овие 50 проценти од невaкцинираните полека да се инфицираат, бројот на смртни случаи полека ќе се зголемува, бројот на луѓе на респиратори, бројот на хоспитализирани, кој очекувам наскоро да надмине 4.000. „Нè лаже карактеристиката на омикронот дека е поблаг, поблаг, но сега полека се насочува од младите кон постарите, кон оние со хронични заболувања, кон оние кои одамна се вaкцинирани со третата доза. “, истакнува Шеклер. Тој додава дека четврта доза најверојатно ќе биде одобрена за постари и хронични пациенти.

„Импресиониран сум од егоизмот на младите луѓе на кои овие баби и дедовци им даваат пари, се грижеле за нив кога биле мали, им готват затоа што им се драги внуци… Овие луѓе немаат чувство за одговорност, се кријат зад кукавичките сфаќања дека вaкцинацијата влијае на стерилитетот, велат „нема, и не ми е гајле”, бидејќи едноставно не сака да се вaкцинира, налутено истакнува Шеклер.

Запрашан како го толкува тоа што од денеска во Австрија вaкцинацијата е задолжителна за сите полнолетни граѓани, тој рече дека има земји кои се способни за такво нешто, и земји кои не се способни, „и не мислам само на нас. “

„Но, колку што гледам, сите ќе одат во тој правец… На тој што се занимава со оваа област, се му е сосема јасно. Па, со каква храброст одиш на Дедиње да ставиш стент и после една недела си одиш дома, можеш да работиш. Со каква самодоверба одите. Па, она што ги прави различни виролозите, имунолозите, епидемиолозите, не бидете луди, тие се и луѓе кои се експерти во својата област. Зошто не зборуваш за тоа како кардиолозите заработуваат на стентови, купуваат стентови и ги препродаваат, како не заработуваат од тие мали делови за твоето срце?! Чудо што не се сетивте на тоа?! Но, вашиот живот е целосно загрозен, а потоа ништо не е важно, само треба да преживеете. Понекогаш ми е жал што стапката на смртност не е поголема овде, бидејќи сè би било многу појасно. „Мислам, боже да ми прости што го кажав тоа“, рече Шеклер.

Ако сакавте да чуете како размислува една тотално програмирана личност, ова четиво е убаво сведоштво за истото…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!