rent pol

СЕНАТОРОТ РЕНД ПОЛ: АМЕРИКА ТРЕБА ДА БИДЕ ЗГРОЗЕНА ОД ОБИДОТ НА ФАУЧИ ДА ЈА ПРИКРИЕ СВОЈАТА ОДГОВОРНОСТ

Појавувајќи се на Фокс њуз во средата, сенаторот Ренд Пол го критикуваше Ентони Фаучи дека ја зазеде стандардната позиција на обидот да ги „прикрие“ неговите активности, вклучително и потенцијалното охрабрување на компаниите од социјалните медиуми да цензурираат медицински информации.

Откако федералниот судија нареди објавување на е-поштата што Фаучи ја испрати до платформите на социјалните медиуми во врска со она што тој го опиша како „дезинформација“, многумина сакаат да знаат што точно Фаучи побарал од нив.

„Неговиот одговор не беше дека ќе го разгледа тоа или ќе открие што е направено. Неговиот одговор беше, според законот, не мора да ви кажуваме кои компании ни дале колку хонорари и на кои научници“, рече Пол за Фаучи, истакнувајќи дека е-поштата испратена до шефовите на социјалните мрежи може да откријат начини на цензура.

„Мислам дека цела Америка треба да биде згрозена што водечкиот американски експерт за јавно здравје за KOBИД не сака да ги открие своите комуникации со Биг Техника (Големите Технолошки Гиганти)“, рече Пол, додавајќи го „прикривањето“ на „modus operandi“ на Фаучи.

Во тужбата поднесена од републиканецот од Луизијана, Џефри Ландри, федералниот судија пресуди дека Фаучи и прес-секретарот на Белата куќа Карин Жан-Пјер мора да ги објават сите релевантни комуникации со Биг Тек во следните три недели.

Јавниот обвинител на Лендри и Мисури, Ерик Шмит, во првичното поднесување тврдеше дека „по заканите и измамите на платформите на социјалните медиуми со години за да ги цензурираат гледиштата и говорниците кои не се фаворизирани од левицата, високи владини функционери во извршната власт преминаа во фаза на отворен дослух со платформи за социјални медиуми под орвелова маска на запирање на таканаречените „дезинформации“.

На друго место за време на интервјуто, сенаторот Пол ги коментираше откритијата на американските сопственици на оружје дека ФБИ вршел притисок врз Американците да потпишат формулари со кои се откажуваат од нивното право да купуваат, поседуваат и користат огнено оружје.

„Има одредена иронија во тоа да му кажете на некого дека треба да сте ментално компетентни за да ја потпишете оваа заклетва велејќи дека не сте ментално компетентни да имате пиштол“, забележа Пол, додавајќи „Значи, тоа може да биде загрижувачко ако станува збор за суд. Како може некој кој е ментално неспособен да поседува пиштол да биде компетентен да ги потпише своите права за оружје“.

„Мислам дека целиот проблем што го имаме сега е тоа што има товар на ФБИ да и докаже на американската јавност дека не се пристрасни“, рече Пол, додавајќи: „Ова се враќа во 2016 година кога користеа налог од странско разузнавање, да тргнеме по Доналд Трамп и неговата кампања“.

„Налогот за странско разузнавање што треба да се користи против странци во таен суд беше искористен за гонење на голем претседателски кандидат“, повтори сенаторот.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!