СЕВЕРНА КОРЕЈА ОБНОВУВА ТУНЕЛ НА ПОЛИГОН ЗА НУКЛЕАРНИ ТЕСТИРАЊА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ОБНОВУВА ТУНЕЛ НА ПОЛИГОН ЗА НУКЛЕАРНИ ТЕСТИРАЊА

Како што објаснува агенцијата Јонхап, на полигонот се изградени четири тунели, третиот и четвртиот претходно не биле користени за нуклеарни проби. 

Властите на Северна Кореја можат да ја вратат можноста за користење на еден од тунелите на полигонот за нуклеарни тестирања Пунгери во провинцијата Хамгјонг Пукто во рок од еден месец. Ова денеска го објави јужнокорејската агенција Јонхап, повикувајќи се на извори во јужнокорејската влада и вооружените сили.

Според агенцијата, претходно властите на Северна Кореја се обиделе да го расчистат блокираниот влез во третиот тунел, но сега градат спореден подземен премин кон него. „Нагло ја прекинаа реставрацијата на влезот во третиот тунел и сега копаат обиколница. Со оваа одлука реставрацијата е можна за еден месец”, изјавил изворот.

Како што објаснува Јонхап, на полигонот се изградени четири тунели, третиот и четвртиот претходно не биле користени за нуклеарни проби. Според извори, состојбата на третиот тунел се оценува како подобра од онаа на четвртиот. Според експертите, ДНРК би можела да тестира мало тактичко нуклеарно полнење во тунелот, кое би можело да биде поставено на балистичка ракета, пред или по Денот на Корејската народна армија (25 април).

Во 2018 година, Пјонгјанг го објави отстранувањето на нуклеарната постројка Фунгери како гест на добра волја пред разговорите со САД за нуклеарно разоружување. На 24 март 2022 година, вооружените сили на ДНРК ја лансираа интерконтиненталната балистичка ракета Хвасун-17 по директна наредба на претседателот Ким Џонг-ун. Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин го нарече лансирањето прекршување на доброволниот мораториум на Пјонгјанг за лансирање интерконтинентални балистички ракети и нуклеарни тестови.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!