si en en na amerika i snemuva oruzje

СИ-ЕН-ЕН: НА АМЕРИКА И СНЕМУВА ОРУЖЈЕ ЗА СНАБДУВАЊЕ НА УКРАИНА

Расте загриженоста во американската влада поради нејзината неспособност да продолжи да ја снабдува Украина со најсовремени системи и муниција поради нејзиниот конфликт со Русија, објави во четвртокот Си-Ен-Ен.

Според тројца американски функционери интервјуирани од магазинот, некои од предизвиците со кои се соочуваат САД во поддршката на Украина ги вклучуваат нејзините „смалени“ резерви на оружје и способноста на одбранбената индустрија да се справи со побарувачката. Еден функционер изјави за Си-Ен-Ен дека постои „ограничена количина“ на вишок залихи што Вашингтон може да ги испрати во Киев.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Вашингтон е особено загрижен за достапните резерви од артилериски гранати од 155 милиметри и против воздушни ракети Стингер, се вели во извештајот. Некои официјални лица се загрижени и за производството на оружје како што се ракетите против радијација HARMs, ракетите земја-земја GMLRS и противтенковските системи Javelin.

Изворите на Си-Ен-Ен, меѓутоа, тврдат дека недостигот на залихи не ја загрозува националната безбедност, со оглед на тоа што оружјето за Украина не доаѓа од залихите што Пентагон ги резервира за свои непредвидени случаи. Високиот функционер, исто така, изјави за агенцијата дека оценката дека на САД „снемало“ оружје е субјективна, бидејќи зависи од тоа колкав ризик Пентагон е подготвен да прифати.

Една од главните грижи е што американската одбранбена индустрија се бори да ја одржи побарувачката, додека европските земји не можат целосно да ги надополнат сопствените резерви за да го заменат воениот хардвер испратен во Украина, велат официјалните лица. Меѓутоа, со цел да се подобри ситуацијата, САД се обидуваат да го зголемат производството на одредени видови оружје.

Од почетокот на руската воена операција во Украина кон крајот на февруари, САД и нивните западни сојузници му дадоа на Киев милијарди долари безбедносна помош, а Москва постојано предупредуваше дека испораката на оружје само ќе го продолжи конфликтот.

Според американското Министерство за одбрана, од почетокот на ноември, Вашингтон се обврза да испрати над 1.400 Стингери, 8.500 џавелини, 142 хаубици од 155 милиметри и до 903.000 парчиња артилериска муниција од 155 милиметри во Киев.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!