green passport

СКАНДАЛОЗНО! ШКОТСКИОТ KOBИД ПАСОШ СПОДЕЛУВА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ СО МАЈКРОСОФТ, АМАЗОН И КОМПАНИЈА ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА

Контроверзниот Ковид пасош на шкотската влада (NHS Scotland Covid status) споделува лични податоци на корисниците со голем број приватни компании, открива Sunday Mail.

Дознавме дека апликацијата за мобилни телефони на NHS која прикажува лични медицински информации во форма на QR код, споделува податоци со компании како Amazon, Microsoft, Service Now, Royal Mail и компанија за препознавање лица со вештачка интелигенција.

Доказ за вакцинација сега е потребен со закон за влез на фудбалски игралишта или ноќни клубови северно од границата во Шкотска, и покрај тоа што е укинат во Англија.

Самиот Грант, шеф на политиката и кампањата во Либерти, рекол: „Вакциналните пасоши создаваат општество со две нивоа и многу луѓе во Шкотска веќе се принудени да добијат пасош за вакцина за да присуствуваат на настани и да пристапат до одредени делови од општеството.

„Исклучително загрижувачки е тоа што податоците биле споделувани со трети страни без луѓето да можат да го исклучат тоа, дури и не биле свесни дека тоа се случува.”

”Ова само ја покачува широката загриженост кои луѓето веќе ја имаат околку ковид пасошите.”

“Сите сакаме едни со други да се заштитиме и Либерти отсекогаш ги поддржуваше разумните и пропорционални мерки за борбата против Ковид, но Ковид пасошите не се решение”.

Податоците за приватност во апликацијата за пасош за вакцинација откриваат дека личните информации на корисниците ќе бидат споделени со Net Company, Service Now, Jumio, iProov, Albasoft, Amazon Web Services, CFH Docmail, Microsoft Azure, Gov.uk Notify Service и Royal Mail. Се тврди дека не можат сите компании да „пристапат“ до податоците, иако тие се „споделуваат“.

Водачот на шкотските либерал-демократи Алекс Кол-Хамилтон вели: „Шкотските либералдемократи постојано ја предупредуваа владата дека заштитата на податоците практично не постои – едноставна слика од екранот е доволна за да се заобиколат сите „безбедносни мерки“ што ги има системот.

”Секој има право на медицинска приватност, никој никогаш не би требало да даде дел од својата медицинска историја на некоја приватна компанија. Тое е едноставно апсурдно.”

Мардо Фрејзер од шкотските конзервативци рекол: „Постоеше сериозна загриженост за приватноста на податоците со апликацијата за пасош на SNP за вакцината откако беше во ставена во употреба?.

„Веста дека личните податоци на корисниците ќе бидат споделени со толку многу приватни компании е крајно загрижувачка.

„Ова само дополнително ќе ја поткопа довербата на јавноста во шемата за пасоши за вакцини на СНП.

Следете ја нашата Фејсбук страна и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrtcom/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!