bajden nov svetski poredok

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ НАМЕРА? ПРЕД ДА ЗАМИНЕ ЗА БРИСЕЛ, БАЈДЕН НАЈАВИ НОВ СВЕТСКИ ПОРЕДОК И АМЕРИКА КОЈА ЌЕ ГО ВОДИ

Американскиот претседател Џо Бајден изненади многумина со изјавата дека наскоро ќе се воспостави „новиот светски поредок“ и дека на САД е оставено да го води.

За време на говорот во понеделникот, Џо Бајден тврдеше дека светот е на „пресвртница“ што „се случува на секои три или четири генерации“ и дека на САД е да го одредат исходот.

Како што ми соопшти едно од највисоките воени лица пред некој ден на состанокот за безбедност, 60 милиони луѓе загинаа меѓу 1900 и 1946 година, и оттогаш воспоставивме либерален светски поредок и тоа не се случило долго време“, рече Бајден.

„Многу луѓе загинаа, а сега е време кога работите се менуваат. „Се подготвува нов светски поредок и ние мораме да го водиме, мора да ги обединиме другите слободни земји во тој процес“, посочи тој.

Коментарот на Бајден беше зачудувачки и во САД и во светот, а како резултат на тоа „новиот светски поредок“ стана една од трендовските теми на Твитер во понеделникот. Терминот „нов светски поредок“ историски се користел за опишување на ера на големи глобални промени и го користеле политичари како што се поранешниот американски претседател Џорџ Буш, поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер и поранешниот британски премиер Тони Блер.

Меѓутоа, со децении оваа фраза исто така беше предмет на голема теорија на заговор која наведува таен, елитистички заговор за формирање на репресивна глобална влада. Политичарите и владините претставници претходно беа критикувани за користење на терминот – неодамна д-р Кери Шант, главен здравствен директор на австралиската држава Нов Јужен Велс.

„Ќе разгледаме како е да се следат контактите во новиот светски поредок“, рече Шант за време на септемвриската прес-конференција за мерките против коронавирусот, што доведе до тоа терминот да стане тренд на социјалните мрежи. Новинарите и другите корисници на социјалните мрежи го критикуваа Шант за користењето на терминот, а поранешниот новинар Крис Урхарт напиша дека „би било добро владините службеници да избегнуваат фрази како „нов светски поредок“ кога зборуваат на прес-конференции за огромни ограничувања на човековата слобода. “

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!