СЛУЧАЈНОСТ? СУДИЈАТА КОЈ НАРЕДИ НА ФБИ ДА ИЗВРШИ ПРЕТРЕС ВО ДОМОТ НА ДОНАЛД ТРАМП ПОВРЗАН СО ЏЕФРИ ЕПШТАЈН

СЛУЧАЈНОСТ? СУДИЈАТА КОЈ НАРЕДИ НА ФБИ ДА ИЗВРШИ ПРЕТРЕС ВО ДОМОТ НА ДОНАЛД ТРАМП ПОВРЗАН СО ЏЕФРИ ЕПШТАЈН

Федералниот судија на Флорида, кој го потпиша налогот за претрес со кој се овластуваше рацијата на ФБИ во одморалиштето Мар-а-Лаго на поранешниот претседател Доналд Трамп, ја напушти канцеларијата на окружниот обвинител пред повеќе од една деценија за да ги застапува вработените на осудениот педофил Џефри Епштајн во долготрајната истрага за трговија со луѓе.

Извори за „Пост“ велат дека судијата Брус Рајнхарт одобрил налог што им дозволува на федералните агенти да извршат упад во раскошниот имот во Јужна Флорида во понеделникот, како што Трамп го нарече „ненајавена рација во мојот дом“.

Рајнхарт беше назначен за судија во март 2018 година по 10 години во приватна пракса. Тој ноември, Мајами Хералд објави дека тој застапувал неколку вработени на Епштајн – вклучувајќи ги, според личното признание на Рајнхарт, пилотите на Епштајн; неговиот планер, Сара Келен; и Надја Марчинкова, која Епштајн еднаш наводно ја опишал како негова „југословенска сексуална робинка“.

Келен и Марцинкова беа меѓу „поручниците“ на Епштајн на кои им беше доделен имунитет како дел од контроверзниот договор од 2007 година со федералните обвинители кој му дозволи на перверзникот да се изјасни за виновен за државните обвиненија, а не за федералните злосторства. Епштајн заврши отслужувајќи само 13 месеци во окружниот затвор и бил пуштен да се врати „на работа“.

Според извештаите на медиумите, Рајнхарт дал отказ од канцеларијата на американското правобранителство во Јужна Флорида на денот на Новата 2008 година и следниот ден отишол да работи кај вработените во Епштајн. Епштајн, кој беше пронајден мртов во август 2019 година од наводно самоубиство во притворен центар на Менхетен додека чекаше судење за федералните обвиненија за трговија со луѓе и сексуална експлоатација, ангажираше тимови на високомоќни адвокати, вклучувајќи го и поранешниот независен советник Кенет Стар.

Подоцна Рајнхарт беше именуван во граѓанска тужба во која беше обвинет дека ја прекршил политиката на Министерството за правда со тоа што ја сменил страната во средината на истрагата за Епштајн, сугерирајќи дека користел внатрешни информации за истрагата за да му се допадне на озлогласениот обвинет, објави Хералд во 2018 година.

Во депонирањето од 2011 година, Рајнхарт негираше дека направил нешто неправилно и инсистираше на тоа дека бидејќи не бил вклучен во федералната истрага за Епштајн, тој не знаел привилегирани информации за случајот.

Меѓутоа, во судска пријава од 2013 година, поранешните колеги на Рајнхарт му се спротивставија, велејќи дека тој дознал за „ доверливи, нејавни информации за прашањето на Епштајн“. Рајнхарт му забележа на Хералд како одговор дека Министерството за правда ја отфрлило жалбата поднесена против него од адвокат на жртвите на Епштајн.

Во неговите 12 години како федерален обвинител, според неговата официјална биографија, Рајнхарт „управувал документ кој го опфаќал целиот спектар на федерални злосторства, вклучувајќи наркотици, насилни злосторства, јавна корупција, финансиска измама, детска порнографија и имиграција“.

Рајнхарт е еден од тројцата федерални судии во канцелариите на Окружниот суд на САД за јужниот округ на Флорида во Вест Палм Бич, заедно со Вилијам Метјуман и Рајан Мекејб.

Две неодамнешни налози за претрес беа доставени до Рајнхарт и влегоа во судскиот систем во понеделникот, објави „Мајами Хералд“, но тие налози и информации за тоа кој цел биле тие остануваат запечатени. Записите покажуваат дека Рајнхарт издал уште еден налог во петокот, но неговата содржина исто така била запечатена.

Трамп ги потврди медиумските извештаи за рацијата во неговото одморалиште на Флорида во понеделникот вечерта, велејќи дека Мар-а-Лаго бил „под опсада, рација и окупиран од голема група агенти на ФБИ“.

Агентите, наводно, го пребарале имотот покрај морето за кутии со доверливи документи кои Трамп наводно ги донел во луксузното одморалиште по напуштањето на Белата куќа во јануари 2021 година, што ги прекршува федералните закони за водење евиденција.

Националната управа за архиви и записи во февруари соопшти дека пронашла доверливи документи во 15 кутии во Мар-а-Лаго и го известила ФБИ.

Отстранувањето на доверливи документи на неовластени локации е забрането со федералниот закон, иако Трамп имаше широки овластувања кога беше претседател да декласифицира документи.

Рацијата на Мар-а-Лаго доаѓа во време на континуираната истрага на Комитетот за улогата на Трамп во нападот на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година додека Конгресот се состана за да ги потврди резултатите од претседателските избори во 2020 година.

Федералната голема порота, исто така, ги истражува немирите и напорите на Трамп да ги поништи изборите во 2020 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!