СМРТНИТЕ СЛУЧАИ ОД KOBИД ВО НОВ ЗЕЛАНД СЕ ИСКАЧИЈА НА РЕКОРДНО ВИСОКО НИВО! НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА НАЦИЈАТА Е РАНЛИВА ЗАТОА ШТО ПРЕДОЛГО БИЛА ИЗОЛИРАНА ПОД СТРАТЕГИЈА ВО СТИЛОТ НА КИНА

СМРТНИТЕ СЛУЧАИ ОД KOBИД ВО НОВ ЗЕЛАНД СЕ ИСКАЧИЈА НА РЕКОРДНО ВИСОКО НИВО! НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА НАЦИЈАТА Е РАНЛИВА ЗАТОА ШТО ПРЕДОЛГО БИЛА ИЗОЛИРАНА ПОД СТРАТЕГИЈА ВО СТИЛОТ НА КИНА

Стапката на смртност од/со Кoвид достигна рекордно високо ниво во Нов Зеланд бидејќи земјата се соочува со нов бран Омикрон, и покрај високите нивоа на вaкцинација. Неделните смртни случаи на вируси достигнаа 151 во седумте дена заклучно со 16-ти јули, во споредба со 115 во најлошата недела од претходната појава во март, според податоците на Министерството за здравство. Тоа значи дека моменталната стапка на смртност во земјата е двојно повисока од онаа во Велика Британија и четири пати повисока од САД.

Во последните 24 часа, сите 26 смртни случаи од Кoвид се случија кај постарите од 60 години – групата за која се знае дека е најранлива на вирусот. Омикронската подваријанта BA.5 го движи текoвниот бран. Минатата недела беа потврдени уште 64.780 случаи, иако властите велат дека вистинската бројка ќе биде многу поголема.

Откако се даваше како пример и доказ дека е можно да се потисне вирусот, брзиот одговор на Нов Зеланд на пандемијата и неговата географска изолација му овозможија да избега од гневот на пандемијата.

Владата на Џасинда Ардерн ја отфрли својата политика за нулта-Кoвид, според која нацијата го доби прекарот „изолирано царство“, минатата година откако населението беше главно вaкцинирано, при што осум од 10 луѓе сега се двојно вaкцинирани. Оттогаш, вирусот се шири.

Експертите изјавија за MailOnline дека претходно ниското ниво на инфекција во Нов Зеланд поради строгите ограничувања на Кoвид е зад високата стапка на смртност сега затоа што економските осакатувачки мерки само ги одложија „неизбежните“ инфекции кои би можеле да изградат имунитет кај населението.

Податоците од истражувачката платформа „Нашиот свет во податоци“ поддржана од Универзитетот Оксфорд покажуваат дека пет луѓе на милион во Нов Зеланд умираат од „Кoвид“ секој ден во неделата до 21-ви јули — за една третина повеќе од претходниот максимум од 3,68 во март.

За споредба, во моментов Велика Британија бележи две смртни случаи на милион луѓе секој ден, и покрај тоа што еден од 15 луѓе е заразен. Во меѓувреме, во САД страдаат од само еден смртен случај од/со Кoвид на секој милион луѓе, четвртина од нивото сега забележано во Нов Зеланд.


Пријавените инфекции во последниот бран се чини дека сега повторно паѓаат. Но, бројот на смртни случаи е висок и покрај вaкцинацијата и благоста на Омикрон покренува сериозни прашања за ефикасноста на вaкцинацијата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!