СНОУДЕН ГО ОТКРИ „НАЈВАЖНОТО ВИДЕО ГОДИНАВА“ (ВИДЕО)

СНОУДЕН ГО ОТКРИ „НАЈВАЖНОТО ВИДЕО ГОДИНАВА“ (ВИДЕО)

Свиркачот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Едвард Сноуден вели дека интервјуто од 1983 година со поранешниот офицер на ЦИА, Френк Снеп, во кое се објаснува како агенцијата ги користела главните американски весници за ширење дезинформации, останува „најважното видео на годината“.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Сноуден, кој моментално живее во Русија откако доби државјанство во таа земја, објави краток клип од интервјуто на Снеп во понеделникот. Во видеото, поранешниот разузнавач објаснува како работел како иследник, агент за испрашување и главен стратегиски аналитичар додека работел во американската амбасада во Сајгон за време на Виетнамската војна.

Снеп рече дека една од неговите должности е да ги информира новинарите кога ЦИА сака да „шири дезинформации за одредено прашање“, истакнувајќи дека оваа информација не е нужно лага и може да биде полувистина.

„Ние би избрале новинар, јас би отишол на брифинг и би се надевал дека тој ќе ги објави информациите во печатот“, рече Снеп, истакнувајќи дека новинарите обично немаа начин да ги потврдат сите информации што им се дадени.

Снеп продолжи да именува неколку новинари конкретно кои биле цел на ЦИА поради нивното „страшно влијание“ и именуваше неколку „почитувани новинари“ кои работеа во Сајгон во тоа време, како Роберт Чаплин од Њујоркер, Кис Бич од Лос Анџелес Тајмс, Малколм Браун од Њујорк Тајмс и Мејнард Паркер од списанието Newsweek, меѓу другите.

Свиркачот дури откри како ЦИА успеала да подметне приказна во Њујоркер за наводните воени планови на Северен Виетнам. Агенцијата подоцна ја искористи приказната за да го убеди американскиот Конгрес да обезбеди поголема помош за Сајгон и да го означи Северен Виетнам како „главен прекршител на примирјето“.

Сноуден истакна дека, набргу по ова интервју, Снеп бил тужен од ЦИА во судењето кое стигнало до Врховниот суд, кој пресудил дека сите обелоденувања на разузнавачите мора прво да бидат доставени до агенцијата на одобрување.

Свиркачот на НСА конкретно се заблагодари на друг корисник на Твитер што ја започна серијата објави „Дали мислите дека ЦИА сè уште го прави ова?”. Во нив детално се опишува внатрешната работа на агенцијата, нешто што беше објавено и од други свиркачи, инаку тужени за „прекршување на молчењето“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!