СОРОС БРИГАДАТА ВО СРБИЈА НАЈАВУВА ПРОТЕСТИ АКО СЕ ЗАБРАНИ ГЕЈ ПАРАДАТА

СОРОС БРИГАДАТА ВО СРБИЈА НАЈАВУВА ПРОТЕСТИ АКО СЕ ЗАБРАНИ ГЕЈ ПАРАДАТА

Претставниците на граѓанската опозиција за медиумите изјавија дека се подготвени да излезат на улица и да протестираат доколку власта го спречи одржувањето на Еуропрајд што е планирано за 17 септември.

Српскиот претседател Александар Вучиќ претходниот ден изјави дека најавената Европрајд, односно прошетката планирана за 17 септември ќе биде откажана.

„Некои велат дека Прајд е исто толку важен колку и Косово и Метохија. Навистина. Тажна вистина е ако е така. Што да прави државата, затоа што никој не сака да се стави во кожата на државните институции. Од една страна ја имате хистеријата против Парадата, наместо да ги пуштат и да си одат ако не им се допаѓа. И мене не ми се допаѓа. Тој ден одам во Авала, Космај… не мора да гледам. Вториот, кога ќе им кажеш дека нема безбедносни услови, нема да разберат. Што треба да правиме? Да ги остават овие другите да ги тепаат, да кажат дека биле во право и дека државата не ги заштитила. Можам да им кажам дека ќе се почитуваат одлуките на Владата. Ако се забрани, ќе се забрани. Нема игра за одлуките на државата. А државата не го прави тоа затоа што е среќна“, рече Вучиќ.

Граѓанскиот дел од опозицијата, пак, вели дека ќе се побуни против одлуката на државата да го забрани одржувањето на Прајд.

Основачот и копретседател на партијата „Заедно“, Небојша Зеленовиќ нагласува дека на протестот на 17 септември ќе бидат сите што сакаат слобода.

„На овој начин ќе го покажеме нашето човечко достоинство и ќе го браниме правото да живееме во согласност со нашите вистински чувства. Ќе докажеме дека сите се еднакви пред државата и законот. Кога некој ќе каже дека тоа е пикање со прст во туѓо око, тогаш треба да се праша што се крие во душата на тој што изговара такви зборови и од што, всушност, се плаши таквиот.

Ако е легално и можно да се одржи митинг, тогаш секако е легално и можно да се одржи Парада на гордоста, а државата преку своите највисоки претставници ја изнесува срамната невистина дека не може да обезбеди сигурност за учесниците на овој настан. Затоа, на 17 септември – на улица“, вели Зеленовиќ.

Претседателот на Движењето на слободни граѓани, Павле Грбовиќ, во интервју, наведува дека сигурно ќе се побуни против одлуката на државите да го забранат одржувањето на Еуропрајд, бидејќи таквата одлука е неправедна и длабоко понижувачка.

„Никој не може да ме убеди дека полицијата не може да обезбеди неколку улици каде што би се движела поворката. Очигледно е дека државата не сака да ги заштити оние кои го изразуваат своето право да бидат различни и дека режимот продолжува да се помилува на насилните групи кои секоја разлика ја доживуваат како смртен грев за кој е потребна слична казна. За конкретни чекори ќе донесеме одлука во наредниот период, бидејќи мораме да бидеме одговорни кон луѓето, бидејќи не сакам мојот повик да загрози ничиј живот или здравје. Неодговорно би било лесно да се донесе ваква одлука кога знаете дека има групи кои се подготвени за насилни дејствија, а од друга страна државата очигледно не сака да ги спречи во тоа“, посочува тој.

Микетиќ: Одам на прошетка со моето семејство

Пратеникот од „Заедно“ Ѓорѓе Микетиќ потсетува дека Прајд е протестна прошетка, а не за безделници.

„На 17 септември секако ќе шетам со семејството, како што правев и досега. Се заборава дека Прајд е протестна прошетка, а не некаква среќна гозба на безделниците. Има јасни барања кои со години не се исполнуваат, а тоа е правата на секој граѓанин да бидат еднакви пред Уставот и законот. Конечно да се донесе законот кој со години е во фиока“, објаснува Микетиќ.

Тој ја повика премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, итно да се изјасни дали е за почитување на правата на луѓето, на сите граѓани на нашата република, гарантирани со Уставот.

„Дури и оние кои се со различна сексуална ориентација, на која и таа припаѓа, или со срамниот молк и неактивност, само таа и нејзиниот партнер си обезбедија статус на семејство. Затоа, ќе протестираме секогаш и секаде, за сите обесправени граѓани, па дури и за правото на овој понижен премиер да може легално да живее во истополова заедница, за утре таа и нејзиниот партнер/семејство слободно да се шетаат. градот, се разбира, ако судијата ѝ дозволи да го одобри. Исто така, ги повикувам сите слободни граѓани на Србија да ги поддржат барањата на ЛГБТ заедницата и на 17 септември да прошетаат низ улиците на Белград со граѓани кои ги бараат своите уставни права! Се гледаме тогаш“, вели Микетиќ

Лазовиќ: Ќе се бориме за слобода и ќе ги поканиме луѓето да ја поддржат Прајд

Радомир Лазовиќ, шеф на пратеничката група на НДМБГД во српското Собрание, рече дека луѓето не разбираат оти Вучиќ, како што го забранува Прајд, утре ќе забрани протести против загадувањето или што било друго што не му одговара.

„Се борите за слобода и почитување на законите не само кога ќе забранат нешто што лично ви се допаѓа или поддржувате, туку секогаш кога некому му се закануваат или противуставно е забрането. Затоа повикуваме на поддршка за ЛГБТ настанот, исто како што повикавме на поддршка за еколошките активисти, како што ги поддржавме протестите на поштарите или просветните работници. Сите наши луѓе, без разлика на нивната верска, национална или сексуална припадност, заслужуваат еднакви права и достоинствен живот. И не само што шетаат и протестираат, туку и дека се безбедни, добро платени и дека се безбедни на работа и дека имаат здрава животна средина“, вели тој и додава дека ќе ја поддржи одлуката на организаторите на Гордост и покани ги луѓето да се придружат и да покажат солидарност.

Ракиќ: Демократската партија ќе ја поддржи Парадата

Драгана Ракиќ, потпретседател на Демократската партија, истакнува дека луѓето од таа партија ги поддржувале и чекореле заедно со членовите на ЛГБТ заедницата на сите паради организирани во Србија, па така ќе биде и годинава.

„Демократите отсекогаш биле во првите редови во борбата за човековите и малцинските права, секогаш сме ги штителе ранливите и обесправени граѓани, секогаш сме биле против тоталитарните режими и на страната на слободата, еднаквоста и солидарноста. Уставот на Република Србија го гарантира правото на граѓаните слободно да се собираат и да ги изразуваат своите ставови. Затоа демократите на 17 септември ќе излезат на улица да го бранат уставното право на слободно собирање“, потенцира таа.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!