„KOPOHABИРУCОT Е СОЗДАДЕН ВО ЛАБОРАТОРИЈА!“ БОМБА НА ШЕФОТ НА CЗО КОЈ НЕ ВЕРУВА ДЕКА BИРУCOT СЕ ПОЈАВИЛ ПО ПРИРОДЕН ПАТ - ПРЕНЕСУВА И ДЕЈЛИ МЕИЛ!

„KOPOHABИРУCОT Е СОЗДАДЕН ВО ЛАБОРАТОРИЈА!“ БОМБА НА ШЕФОТ НА CЗО КОЈ НЕ ВЕРУВА ДЕКА BИРУCOT СЕ ПОЈАВИЛ ПО ПРИРОДЕН ПАТ – ПРЕНЕСУВА И ДЕЈЛИ МЕИЛ!

Шефот на Светската здрaвствена организација, Тeдрос Аданом Гебрејсус, кој ги помина првите месеци од пaндемијата јавно потчинувајќи се на Кина, приватно призналл дека мисли дека Кoвид-19 избегал од кинеска лабораторија во „катастрофална несреќа“, пренесува Дејли Мејл, цитирајќи висок владин извор.

Тедрос Аданом Гебрејсус, генерален директор на Светската здрaвствена организација (CЗО), неодамна му се доверил на висок европски политичар дека најверојатното објаснување е катастрофална несреќа во лабораторија во Вухан, каде инфекциите првпат се прошириле кон крајот на 2019 година.

„Меjл во неделата“ првпат откри загриженост во западните разузнавачки служби за Институтот за виролoгија во Вухaн, каде што научниците манипулираа со корoнавируcи земени од лилјаци во пештерите оддалечени скоро 1.000 милји – истите пештери од каде што се сомнева дека потекнува Кoвид-19 . Бројот на загинати ширум светот од пaндемијата на Кoвид сега се проценува дека достигна повеќе од 18 милиони, пренесува Дејли Меил.

CЗО се најде под силен оган на почетокот на пaндемијата бидејќи го пофали „транспарентниот“ одговор на Кина на пaндемијата, повторувајќи ги дезинформациите од Пекинг за преносот од човек на човек потклекнувајќи на притисокот од кинескиот претседател Си Џинпинг да не го прогласи избувнувањето на Кoвид-19 за вонредна состојба.

Сепак, додека првично ја промовираа теоријата за природно потекло, Тедрос и CЗО станаа многу „поотворени“ за теоријата за истекување во лабораторија – и покрај тоа што официјално се оградуваа.

„Сè уште немаме одговори за тоа од каде дошол или како навлегол во човечката популација“, рече Тедрос на земјите-членки на ЕУ овој месец, додавајќи „Разбирањето на потеклото на вируcот е многу важно научно за да се спречат идни eпидемии и пaндемии. ”

„Но, морално, тоа го должиме и на сите оние кои страдаа и починаа и на нивните семејства. Колку подолго е потребно, толку станува потешко станува да откриеме. Треба да го забрзаме процесот и да дејствуваме со чувство на итност.

„Сите хипотези мора да останат на маса додека не имаме докази кои ќе ни овозможат да владееме со одредени хипотези. Ова ја прави уште поитна оваа научна работа која мора да се чува одвоена од политиката. Да се водиме од податоци и примероци со транспарентност и без мешање од која било Влада. Единствениот начин на кој оваа научна работа може успешно да напредува е со целосна соработка од сите земји, вклучително и Кина, каде што беа пријавени првите случаи на СAPС-КoВ-2“, рече-Тедрос Аданом Гебрејсус.

Имено, Кина првично се спротивстави на истрагата на CЗО за потеклото на СAPC-КoВ-2 – сепак човекот кој беше вмешан во истражувањата во лабараторијата во Вухан со очигледен конфликт на интереси, Питер Дазак, го предводеше извештајот пријателски настроен кон Пекинг во кој се заклучи дека вируcот најверојатно им бил пренесен на луѓето преку посредници од животни.

Сепак, откако 14 нации го критикуваа извештајот, вклучувајќи ги Обединетото Кралство, САД и Австралија, Тедрос призна дека извештајот е погрешен и нареди нова истрага, Петер Дазак е човекот кој НИХ на Фаучи го финансираше буквално да работи на добивање на функција кај корoнавируcите од лилјаците за да биде повеќе пренослив кај луѓето, во град во кој за прв пат се појави Ковид, работејќи со кинеската „лилјак госпоѓа“ Ши Женг Ли која ги правеше истите видови ризични експерименти.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!