СТРАШНО НАСИЛСТВО ВО НАЈАВА: ПОЧИНА КОРЗИКАНСКИОТ НАЦИОНАЛИСТ КОЛОНА - ФРАНЦИЈА СТРАВУВА ОД НОВИ ПОЖЕСТОКИ ПРОТЕСТИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ОСТРОВОТ

СТРАШНО НАСИЛСТВО ВО НАЈАВА: ПОЧИНА КОРЗИКАНСКИОТ НАЦИОНАЛИСТ КОЛОНА – ФРАНЦИЈА СТРАВУВА ОД НОВИ ПОЖЕСТОКИ ПРОТЕСТИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ОСТРОВОТ

Корзиканскиот националист Иван Колона е мртов.

Тој беше нападнат во затвор пред неколку дена и беше во кома.

Ова предизвика големи немири на Корзика. Неколку дена на островот имаше насилни протести против Франција, а националистичка група објави дека ќе ја обнови борбата за независност на Корзика од Франција.

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека е подготвен да разговара за автономија на островот доколку престанат насилствата.

Сега, смртта на Колона ризикува да создаде ситуација на катастрофално насилство на островот, неколку дена пред претседателските избори во Франција.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!