germanija studija

СТУДИЈА КОЈА ОТКРИВА ДЕКА НЕBAKЦИНИРАНИТЕ СЕ МНОГУ ПОВЕЌЕ ИНФОРМИРАНИ ОД BAKЦИНИРАНИТЕ

Германскиот политиколог Улрике Геро покажал дека противниците на вакцинацијата се подобро информирани, повикувајќи се на студија на МАТ, која многу внимателно ги анализирала твитовите на таканаречените антиваксери.

Во Германија околу 70% од населението е вакцинирано, 30% невакцинирани, а од тие 70%, околу 40% не се вакцинирале затоа што верувале во вакцината, туку затоа што биле принудени на тоа за да работат и слободно да се движат. А оние кои не се вакцинирани не само што се подобро информирани, туку и никогаш нема да бидат убедени да ја земат вакцината, покажа студијата на МАТ.

Геро, политиколог од Универзитетот во Бон, верува дека во Германија се воведува задолжителна вакцинација под маската на правилата за 2G – дозволувајќи им да учествуваат во општеството само оние кои се вакцинирани и закрепнати.

„Пандемијата апсолутно го подели општеството, процесот на сортирање е во тек: ги поканувате само оние кои се на иста страна кога станува збор за Корона (на шпагети и вино) во вашиот дом. Всушност, веќе немам пријатели ваксери, но се опкружувам со многу луѓе кои, како мене, ги критикуваат мерките.

„Посебно во јавноста веќе немаме дискусии за фактите. Омаловажувањето на доцните мислители, луѓе кои всушност треба да бидат добредојдени во демократијата, значеше дека никој не се осмели да ја критикува политиката на Корона. Ова резултираше со целосно затворен плафон на мислење: Мерките се добри – и кој се спротивставува на ова е „негирач на корона“ и, згора на тоа, „екстремно десничар“. Ова е многу опасен развој“, објасни Геро, професор по европска политика и ко-директор на Ернст центарот Роберт Куртиус на Универзитетот Рајних Фридрих-Вилхелмс-Бон во Бон.

„Од почетокот на пандемијата, целите се повеќе и повеќе се менуваат. Прво се работеше за заштита на ризичните групи, сега се создаваат контролни инструменти за исклучување на невакцинираните лица од јавниот живот. Кој гарантира дека ова ќе заврши кога ќе се отстрани опасноста?

„Кога политичарите бараат од мене да се вакцинирам, а со тоа да носам дигитална карта за вакцинација на јавни места, би сакал овие политичари однапред да ги разјаснат следните прашања што јас лично сакам да се вакцинирам и да станам носител на здравствен пасош: Кои се критериумите за довршување?вонредни епидемии? Но, пред сè: дали „2-G“ ќе заврши кога ќе заврши Короната, дали може да се провери пренатрупаноста на болниците, зошто не може да се забележи вишок на смртност од корона?

„Дали ќе се задржи дигиталниот пасош? Дали се планира следна фаза? Дали наскоро ќе соберат други податоци што ќе го ограничат моето учество во општеството? Дали во иднина треба да се документираат други вакцини или ви е дозволено да одите во кино со грип, но не и со Корона? Дали наскоро ќе треба да се покаже дали имам мала температура, херпес, атлетско стапало…?

Следете ја нашата Фејсбук страна и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!