surovikin

СУРОВИКИН: УКРАИНСКАТА АРМИЈА ЗАГУБИ 12.000 ВОЈНИЦИ САМО ВО ОКТОМВРИ

МОСКВА – Само во октомври украинската армија загубила 12.000 војници и околу 350 платеници, изјави командантот на руските воени сили во Украина, армискиот генерал Сергеј Суровикин.

„Непријателот загуби и 18 авиони, 12 хеликоптери, шест ракетни системи земја-воздух, над 200 тенкови, повеќе од 800 оклопни борбени возила и 21 повеќекратен ракетен фрлач“, рече Суровикин, командант на руските интегрирани вооружени сили во Украина, при поднесувањето извештај до министерот за одбрана на Сергеј Шојгу, пренесува ТАСС.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Според Суровикин, украинските вооружени сили вршат напади врз училишта и болници, поради што цивилите од Херсон се евакуирани на другиот брег на реката Днепар.

Суровикин рече дека руската армија обезбедила најбезбедна можна евакуација за околу 115.000 луѓе.

Министерот за одбрана Шојгу му нареди на генералот Суровикин да започне со повлекување на војниците од десниот кон левиот брег на Днепар, објави претходно РИА Новости.

„Погрижете се сите цивили кои сакаат да можат да си заминат. „Продолжете со повлекувањето на војниците и преземете ги сите мерки за да овозможите безбедно пренесување на персонал, оружје и опрема преку реката Днепар“, му нареди Шојгу на Суровикин.

Претходно, Суровикин му предложи на Шојгу организација на одбраната долж левиот брег на Днепар во правец на Керсон.

Суровикин рече дека тоа е „многу тешка одлука“, но додаде дека овој маневар ќе ослободи дел од силите и средствата што ќе се користат за активни операции во други правци.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!