СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК СЕ МЕНУВА - ДАЛИ САД СЕ НАОЃААТ ПРЕД КОНЕЧЕН ПАД?!

СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК СЕ МЕНУВА – ДАЛИ САД СЕ НАОЃААТ ПРЕД КОНЕЧЕН ПАД?!

ГЛОБАЛНИОТ светски поредок се чини дека се менува со брзина што не е забележана од крајот на Студената војна, при што брзо се појавуваат нови актери, што пак укажува на тоа дека САД брзо ја губат контролата врз уздите на моќта.

Големи настани го потресоа светот во последните три години, од глобалната пaндемија на Кoвид до избувнувањето на војната во Украина, од кои сите придонесуваат за менување на лицето на светскиот поредок.

Понатаму, претходните студени војни се загреваат со застрашувачка брзина, при што ситуацијата во Индо-Пацификот и Јужното Кинеско Море се примери за никнување на конфликт меѓу ривалските сили.

Дали може да заврши ерата на САД како доминантна глобална суперсила?

Од падот на Железната завеса и распадот на Советскиот Сојуз, САД брзо ја пополнија празнината за да станат хегемонична светска сила, разбивајќи ги претходните сфери на влијание што некогаш нудеа заштита и стекнувајќи упориште во претходно непознати нации под маската на ширење на демократијата.

Моќта што ја уживаше Вашингтон брзо го поттикна американскиот долар да ја задржи својата позиција на број 1 светска странска валута и да им дозволи на САД да го продолжат своето водство пред ривалите како најголема глобална економија.

Меѓутоа, војната во Ирак и Авганистан резултираше со промена на расположението кон САД и забележа пораст на насилните недржавни актери кои шират терор и во САД и низ светот.

Подемот и падот на американскиот претседател Доналд Трамп, исто така, го промени пристапот на многу растечки сили кога беа во прашање САД, доведувајќи неколку неврзани нации да започнат се отуѓуваат од Вашингтон, или преку намерна акција или како резултат на недоверба.

Денес, САД сè уште ја задржуваат својата позиција како најголема светска економија и без сомнение најголема војска, но експертите веруваат дека ветровите на промени се пред нас бидејќи новите сили во подем се обидуваат да ги сменат оние што се на врвот.

Кина

Минатиот месец, шефот на ФБИ Кристофер Вреј и шефот на безбедносните служби Кен МекКалум застанаа на говорницата во куќата на Темза (седиште на МИ5) и упатија невидено предупредување дека Кина е најголемата закана за западната безбедност.

Вреј рече: „Ние постојано гледаме дека кинеската влада е таа што претставува најголема долгорочна закана за нашата економска и национална безбедност, а под „нашата“, мислам на двете наши нации, заедно со нашите сојузници во Европа и на други места.”

МекКалум рече дека МИ5 водела седум пати повеќе истраги за Кина отколку пред четири години и планира „повторно да порасне“ за да се справи со широко распространетите обиди за продирање во „толку многу аспекти од нашиот национален живот“.

Понатаму, Кина брзо забележува раст на нејзината економија, а експертите сугерираат дека таа би можела да стане најголемата економија во светот до 2024 година. Сепак, токму во азиско-пацифичкиот регион Пекинг предизвикува морници по коридорите на моќта во САД.

Неодамнешното стекнување на Хонг Конг и имплементацијата на Законот за безбедност може да биде катализатор потребен за да се видат слични карактеристики во Тајван.

Вашингтон долго време сугерираше дека ќе го поддржи островот, но сепак престана со обидот официјално да го прогласи Тајван за независна држава поради загриженоста за масовната дипломатска, па дури и воена реакција од страна на Пекинг.

Може ли Кина да ја престигне Америка како главна светска суперсила?

Додадено на проблемот со Тајван е постојано растечкото присуство на Кина во Јужното Кинеско Море и Индо-Пацификот, при што Пекинг гради билатерални врски со островските нации, принудувајќи го Вашингтон да се бори и да го стори истото, иако правејќи го тоа и премалку и предоцна според кинеските аналитичари.

Нема сомнение дека Кина е следната глобална суперсила и најверојатно ќе го потресе светот во нов биполарен светски поредок кој не е виден откако САД и Советите се соочија во Студената војна.

Сепак, другите сили во подем исто така би можеле да ја променат рамнотежата во повеќе насоки.

Русија

Кога се распадна Советскиот Сојуз, светот брзо виде дека сферите на влијание што дојдоа со него брзо исчезнуваат, што доведе до брз пораст на внатредржавниот конфликт што не беше виден со години.

Во годините што следеа, постоеше релативно мала интеракција имаше меѓу Москва и Вашингтон – барем во споредба со размерите забележани во Студената војна – до доаѓањето на Доналд Трамп, од кои многумина велат дека бил помогнат во функцијата од бранот на руски-поддржани дезинформации.

Трамп почна да ја преиспитува неопходноста од НАТО во еден момент, особено за износот на готовина што САД го придонесуваа во споредба со другите.

Падот на Советскиот Сојуз доведе до слабеење на руското глобално влијание

Неговата реакција предизвика помалите земји-членки брзо да посегнат по книшките и да ги зголемат трошоците за одбрана.

Но, сè се промени кога Владимир Путин ја започна својата таканаречена Специјална операција во Украина.

Повторно, статус квото беше вознемирено бидејќи водечка светска сила ги свитка своите мускули додека САД седеа и гледаа.

Знаците за промена на приоритетот и способноста за водење се појавија кога САД одбија да ги преминат црвените линии на Путин и да и дозволат на Украина да се приклучи на НАТО, нешто што за некои покажува знак на слабост.

Со Членот 5 кој бара заемна заштита на земјите-членки, лесно е да се види зошто Вашингтон сака да избегне конфликт со огромна нуклеарна суперсила како Русија.

Сепак, цврстата моќ не е единствената алатка во трговијата, и останува чудно што САД не успеаја да поттикнат мека моќ во форма на дипломатија, што е уште еден знак дека Вашингтон можеби повеќе нема да го носи влијанието во кое некогаш уживаше.

Инвазијата на Путин на Украина веројатно направи Западот да изгледа слаб

Блискиот Исток

Блискиот исток одамна е точка на потпалување меѓу Истокот и Западот.

Двете војни во Ирак, постојаното зголемување на тензијата околу иранската нуклеарна програма, постојаниот конфликт меѓу Израел и Палестина, војната меѓу Саудиска Арабија и Јемен и тековните безбедносни прашања во Персискиот Залив како главна линија за снабдување со нафта ја прават областа многу нестабилна.

Сепак, две нации видоа дека САД беа принудени да ја намалат или целосно да ја напуштат земјата, при што Авганистан гледаше дека САД се откажаа засекогаш, а Ирак сега е сведок на лимитирани операции од американските сили и официјални лица.

Дипломатијата, исто така, нанесе удар, при што Иран станува сè понедоверлив за САД откако Трамп го напушти нуклеарниот договор познат како JCPOA, а Бајден се бори да го исполни своето ветување за повторно приклучување.

Пакистан, исто така, покрена прашања за вмешаноста на САД во земјата, при што соборениот премиер Имран Кан целосно го обвини Вашингтон за неговата смена.

Сепак, додека САД продолжуваат да оставаат празнини во регионот, тие брзо се пополнуваат уште еднаш со новите сили, при што Кинеската иницијатива „Појас и пат“ е јасен пример за тоа како економското ветување – иако со голем интерес во корист на Пекинг – може да отклучи многу врати треснати во лицето на САД.

Америка и Иран се во судир уште од Исламската револуција во Иран во 1979 година

Претстојната посета на претседателот Кси на Саудиска Арабија следната недела, исто така, ќе предизвика загриженост за САД, бидејќи Пекинг несомнено ќе фрли едно око на снабдувањето со нафта на Кралството, додека нуди да помогне во финансирањето на големите проекти за модернизација кои се наѕираат во Ријад.

Финансиски, каков било договор меѓу Саудиска Арабија и Кина би можел да доведе до тоа тргувањето да се оддалечи од петро-доларот, бидејќи Пекинг се обидува да се надоврзе на својот „дигитален јуан“, уште еднаш, отстранувајќи уште една контрола на глобалната моќ во која доминираат САД.

Дали промената беше неизбежна останува прашање на жешка дебата, но глобалните настани секако додадоа катализатор на рушењето на статус квото.

Во време на криза, лидерството е клучно за одржување на власта и може да се има аргумент дека на Бајден му недостасува авторитет и углед што ги уживаат некои од неговите претходници.

Сепак, како што вели поговорката, стигнувањето до врвот е лесно, држењето на позицијата е најтешкиот дел, за Бајден, неговиот мандат на функцијата може да биде врв на моќта на САД, бидејќи новите глобални ривали се приближуваат кон врвот, или преку сила или преку принуда, но сите се со иста цел во нивниот нишан.

Од Џејмс Ли (James Lee) – дописник за одбрана и безбедност за Express.co.uk

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!