CЗО ПРИЗНА: СТАПКАТА НА СМРТНОСТ ОД KOBИД ПАДНА ЗА 90%

CЗО ПРИЗНА: СТАПКАТА НА СМРТНОСТ ОД KOBИД ПАДНА ЗА 90%

Генералниот директор на Светската здрaвствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека стапката на смртност поврзана со Кoвид е намалена за 90 отсто во споредба со февруари.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Гебрејесус одржа онлајн состанок во седиштето на CЗО во врска со пaндемијата на Кoвид-19.

Тој потсети дека во светот во февруари се регистрирани 75.000 смртни случаи поврзани со Кoвид, а оваа бројка минатата недела била за 90 отсто помала и изнесувала 9.400.

„Поминавме долг пат и ова секако е причина за оптимизам. Но, ги повикуваме сите влади, заедници и поединци да бидат внимателни“, рече тој.

Директорот на CЗО, кој инаку е обвинет за воени злосторства во Етиопија, исто така рече дека и покрај фактот што Кoвид може да се спречи и има терапија, сепак тоа е многу висока бројка од просечни 10.000 смртни случаи неделно.

Гебрејесус додаде дека сè уште има многу висока разлика во процентот на вакцинирани луѓе во развиените и неразвиените земји и предупреди дека новите варијанти на Кoвид продолжуваат брзо да се шират, поради што е потребна претпазливост.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!