gas vo evropa

МАПИРАЊЕ НА ЕНЕРГЕТСКАТА СИРОМАШТИЈА ВО ЕВРОПА

На Европа и претстои тешка зима. Без руски природен гас, блокот има недостиг на енергија. Ова ги зголеми сметките за парно, а како што веќе…

Види повеќе МАПИРАЊЕ НА ЕНЕРГЕТСКАТА СИРОМАШТИЈА ВО ЕВРОПА
pekari belgija

СЕ ЗАТВОРААТ ПЕКАРИТЕ ВО БЕЛГИЈА: СМЕТКА ЗА СТРУЈА 11.800 ЕВРА, ЗА ГАС 10.800 ЕВРА

Зголемувањето на цените на струјата и природниот гас во Белгија ги доведе пекарниците во тешка ситуација, принудувајќи некои да ги затворат вратите бидејќи повеќе не…

Види повеќе СЕ ЗАТВОРААТ ПЕКАРИТЕ ВО БЕЛГИЈА: СМЕТКА ЗА СТРУЈА 11.800 ЕВРА, ЗА ГАС 10.800 ЕВРА
vonredna sostojba velika britanija

РЕГУЛАТОР: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА БИ МОЖЕЛА ДА ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ЗА СНАБДУВАЊЕ СО ГАС

Велика Британија би можела да се соочи со вонредна состојба со гас поради недостиг оваа зима, според енергетскиот регулатор Ofgem. Британија, наводно, се потпира на…

Види повеќе РЕГУЛАТОР: ВЕЛИКА БРИТАНИЈА БИ МОЖЕЛА ДА ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ЗА СНАБДУВАЊЕ СО ГАС
ceska protesti

ВО ЧЕШКА ОКОЛУ 100.000 ЛУЃЕ ПОБАРАА ОД ВЛАСТИТЕ ДИРЕКТНИ РАЗГОВОРИ СО МОСКВА ЗА СНАБДУВАЊЕ СО ГАС

Илјадници чешки граѓани денеска излегоа на улиците на Прага за да го изразат своето незадоволство од поскапувањето на горивата и енергијата. Претходно овој месец, источноевропската…

Види повеќе ВО ЧЕШКА ОКОЛУ 100.000 ЛУЃЕ ПОБАРАА ОД ВЛАСТИТЕ ДИРЕКТНИ РАЗГОВОРИ СО МОСКВА ЗА СНАБДУВАЊЕ СО ГАС
putin gas

ПУТИН И ПОРАЧА НА ЕВРОПА: „АКО ВИ Е ТЕШКО И САКАТЕ ГАС, САМО ПРИТИСНЕТЕ ГО КОПЧЕТО“

Претседателот Владимир Путин негираше дека Русија има некаква врска со енергетската криза во Европа. Тој рече дека ако Европската унија сака повеќе гас, треба да…

Види повеќе ПУТИН И ПОРАЧА НА ЕВРОПА: „АКО ВИ Е ТЕШКО И САКАТЕ ГАС, САМО ПРИТИСНЕТЕ ГО КОПЧЕТО“
ruski gas

ШПАНИЈА ГО УДВОИ УВОЗОТ НА РУСКИ ГАС?!?

Количината на руски гас што Шпанија ја купи во август е зголемена за 102,2 отсто во однос на истиот период минатата година, покажуваат податоците објавени…

Види повеќе ШПАНИЈА ГО УДВОИ УВОЗОТ НА РУСКИ ГАС?!?
ilon mask nafta gas

ИЛОН МАСК: СВЕТОТ МОРА ДА ПРОДОЛЖИ ДА КОРИСТИ НАФТА И ГАС ИЛИ ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА ЌЕ ПРОПАДНЕ

Транзицијата кон обновливи извори на енергија е една од најтешките задачи со кои се соочува планетата и може да потрае неколку децении, изјави извршниот директор…

Види повеќе ИЛОН МАСК: СВЕТОТ МОРА ДА ПРОДОЛЖИ ДА КОРИСТИ НАФТА И ГАС ИЛИ ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА ЌЕ ПРОПАДНЕ
na budalite se zarabotuva najmnogu

НА БУДАЛИТЕ СЕКОГАШ НАЈМНОГУ СЕ ЗАРАБОТУВА

Поради големата интелигенција во ЕУ, особено Германија, која се обиде да испорача што повеќе оружје во Украина, цената на струјата, цената на бензинот и нафтата…

Види повеќе НА БУДАЛИТЕ СЕКОГАШ НАЈМНОГУ СЕ ЗАРАБОТУВА
finska gas

РУСИЈА ОВАА НЕДЕЛА БИ МОЖЕЛА ДА ЈА ПРЕКИНЕ ИСПОРАКАТА НА ГАС ЗА ФИНСКА

Русија може да ја прекине испораката на гас за Финска оваа недела поради барањето на Москва да го плати гасот во рубли и поради желбата…

Види повеќе РУСИЈА ОВАА НЕДЕЛА БИ МОЖЕЛА ДА ЈА ПРЕКИНЕ ИСПОРАКАТА НА ГАС ЗА ФИНСКА
РЕКОРДЕН СУФИЦИТ: РУСИЈА ЌЕ ЗАРАБОТИ 321 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ОД ИЗВОЗОТ НА НАФТА И ГАС

РЕКОРДЕН СУФИЦИТ: РУСИЈА ЌЕ ЗАРАБОТИ 321 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ОД ИЗВОЗОТ НА НАФТА И ГАС

Русија би можела да заработи речиси 321 милијарда долари од извозот на енергенси оваа година, но може да ја заврши годината со рекорден буџетски суфицит…

Види повеќе РЕКОРДЕН СУФИЦИТ: РУСИЈА ЌЕ ЗАРАБОТИ 321 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ОД ИЗВОЗОТ НА НАФТА И ГАС