klimatski promeni kina amerika

КИНА ЈА ПРЕКИНА СОРАБОТКАТА ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СО ВАШИНГТОН

Специјалниот претставник на САД за климатски промени Џон Кери изрази разочарување поради кинеската суспензија на соработката за климатските промени. Кинеското Министерство за надворешни работи во…

Види повеќе КИНА ЈА ПРЕКИНА СОРАБОТКАТА ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СО ВАШИНГТОН
wang kina

ВАНГ ГИ ПРЕДУПРЕДУВА САД ДА НЕ СОЗДАВААТ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ

Државниот советник и министер за надворешни работи Ванг Ји се состана со кинески и странски медиуми по затворањето на серијата состаноци на министрите за надворешни…

Види повеќе ВАНГ ГИ ПРЕДУПРЕДУВА САД ДА НЕ СОЗДАВААТ ПОГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ
bubonska cuma

ЧЕТВРТО НИВО НА ТРЕВОГА ВО КИНА: ОТКРИЕНА БУБОНСКА ЧУМА

Во автономниот регион на северозападна Кина е откриен случај на бубонска чума, позната и како Црна смрт, Ningxi Hui, поради што е издадено четвртото ниво…

Види повеќе ЧЕТВРТО НИВО НА ТРЕВОГА ВО КИНА: ОТКРИЕНА БУБОНСКА ЧУМА
tedros kovid

ТЕДРОС ЗА KOBИД ПОЛИТИКАТА НА НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА НА КИНА: НЕ Е ОДРЖЛИВА

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека кинеската политика на нулта толеранција кон Кoвид-19 не е одржлива, имајќи го предвид…

Види повеќе ТЕДРОС ЗА KOBИД ПОЛИТИКАТА НА НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА НА КИНА: НЕ Е ОДРЖЛИВА
kineski raketni sistemi

АП: КИНЕСКИТЕ РАКЕТНИ СИСТЕМИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА?

Рускиот сојузник Србија доби испорака на софистициран кинески противвоздушен систем во полутајна операција овој викенд, според Асошиејтед прес (АП), поради загриженоста на Западот дека складирањето…

Види повеќе АП: КИНЕСКИТЕ РАКЕТНИ СИСТЕМИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА?
КИНЕСКАТА АРМИЈА СЕ ЗАКАНИ: ЌЕ СПРЕЧИМЕ БИЛО КАКВА ФОРМА НА МЕШАЊЕ НА НАДВОРЕШНИ СИЛИ И СЕПАРАТИСТИЧКИ ОБИДИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ТАЈВАН

КИНЕСКАТА АРМИЈА ИМ СЕ ЗАКАНИ НА САД: ЌЕ СПРЕЧИМЕ БИЛО КАКВА ФОРМА НА МЕШАЊЕ НА НАДВОРЕШНИ СИЛИ И СЕПАРАТИСТИЧКИ ОБИДИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ТАЈВАН

„Кинеската армија ќе преземе ефективни мерки за да го спречи надворешното мешање и обидите да се постигне независност на Тајван,“ вели портпаролот на Кинеското Министерство…

Види повеќе КИНЕСКАТА АРМИЈА ИМ СЕ ЗАКАНИ НА САД: ЌЕ СПРЕЧИМЕ БИЛО КАКВА ФОРМА НА МЕШАЊЕ НА НАДВОРЕШНИ СИЛИ И СЕПАРАТИСТИЧКИ ОБИДИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ТАЈВАН
ДАЛИ И КИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕНА ОД ШИРЕЊЕТО НА НАТО НА ИСТОК?!

ДАЛИ И КИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕНА ОД ШИРЕЊЕТО НА НАТО НА ИСТОК?!

Поради одбивањето да ја осуди руската операција во Украина, Кина доби предупредување од НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Стелтенберг изјави дека Алијансата ќе ја…

Види повеќе ДАЛИ И КИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕНА ОД ШИРЕЊЕТО НА НАТО НА ИСТОК?!
КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: СЛЕДИ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА

КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: СЛЕДИ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА

Кинеските лидери го возвратија притисокот од ЕУ да заземат антируски став во конфликтот во Украина, инсистирајќи дека е потребна соработка меѓу Пекинг и Брисел за…

Види повеќе КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: СЛЕДИ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА
АРАПИТЕ СЕ ВРТАТ КОН КИНА! ЌЕ ПРОДАВААТ НАФТА ВО ЈУАНИ НАМЕСТО ВО ДОЛАРИ

АРАПИТЕ СЕ ВРТАТ КОН КИНА! ЌЕ ПРОДАВААТ НАФТА ВО ЈУАНИ НАМЕСТО ВО ДОЛАРИ

Саудиска Арабија полека се свртува кон Кина – потег што може да ги загрози долгогодишните односи со САД. Саудијците би можеле да се договорат со…

Види повеќе АРАПИТЕ СЕ ВРТАТ КОН КИНА! ЌЕ ПРОДАВААТ НАФТА ВО ЈУАНИ НАМЕСТО ВО ДОЛАРИ
kina za vojnata vo ukraina

КИНА ВЕЛИ ”НЕКА ЗНААТ СИТЕ” KOJ Е ВИНОВЕН ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА

Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана изјави дека САД „фрлаат кал“ врз Пекинг поради војната во Украина. Кинеското Министерство за одбрана ги нарече Соединетите држави…

Види повеќе КИНА ВЕЛИ ”НЕКА ЗНААТ СИТЕ” KOJ Е ВИНОВЕН ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА