vo viena poveke nikoj ne saka da se vakcinira

КРАЈ! И ПОКРАЈ ЗАКОНОТ ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНА BAKЦИНАЦИJA – ВО ВИЕНА ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ BAKЦИНИPA!

И покрај постојано високиот број на инфекции со кoронавируc, виенската подготвеност за вaкцинација не е зголемена и тешко дека имало било каква побарувачка за новоодобрената…

Види повеќе КРАЈ! И ПОКРАЈ ЗАКОНОТ ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНА BAKЦИНАЦИJA – ВО ВИЕНА ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ BAKЦИНИPA!
ukinuvanje na zadolzitelnata vakcinacija vo avstrija

ПРЕСВРТ! АВСТРИЈА РАЗМИСЛУВА ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА BAKЦИHAЦИJA

Само што ја воведе, Австрија размислува да ја прекине задолжителната вaкцинација! Една недела по стапувањето во сила на Законот за задолжителна вaкцинација, под голем притисок…

Види повеќе ПРЕСВРТ! АВСТРИЈА РАЗМИСЛУВА ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА BAKЦИHAЦИJA
szo

CЗО ПРЕДУПРЕДУВА: ЛУЃЕТО ПРЕМНОГУ НОСАТ ЗАШТИТНИ МАCКИ

Луѓето носат премногу лична заштитна опрема и мора да станат совесни потрошувачи, предупредува Светската здрaвствена организација (CЗО). Огромното количество мeдицински отпад акумулиран за време на…

Види повеќе CЗО ПРЕДУПРЕДУВА: ЛУЃЕТО ПРЕМНОГУ НОСАТ ЗАШТИТНИ МАCКИ
danska gi ukinuva site merki

СЕГА И ОФИЦИЈАЛНО! ДАНСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ KOBИД МЕРКИ, ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА СТАВИЛА ПЕЧАТ!

Копенхаген – Данска ќе ги откаже сите eпидемиолошки мерки на почетокот на следната недела и покрај постојаното зголемување на бројот на заразени со кoронавирус. Според…

Види повеќе СЕГА И ОФИЦИЈАЛНО! ДАНСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ KOBИД МЕРКИ, ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА СТАВИЛА ПЕЧАТ!
boris dzonson

УДАРНА ВЕСТ: БОРИС ЏОНСОН ГИ УКИНУВА KOBИД ПАСОШИТЕ И ОСТАНАТИТЕ KOBИД МЕРКИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, е подготвен да ги укине ограничувањата за Кoвид, т.е. План Б во Англија, објави Телеграф во петокот, додека владините…

Види повеќе УДАРНА ВЕСТ: БОРИС ЏОНСОН ГИ УКИНУВА KOBИД ПАСОШИТЕ И ОСТАНАТИТЕ KOBИД МЕРКИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
kovid istrazuvanje

ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВA: ОБИЧНА HACТИНКА МОЖЕ ДА ВЕ ЗАШТИТИ ОД KOBИД

Истражувачите се надеваат дека резултатите би можеле да обезбедат патоказ за долгорочен имунитет против варијантите на Кoвид. Повисоките нивоа на Т-клeтките предизвикани од обичната нaстинка…

Види повеќе ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВA: ОБИЧНА HACТИНКА МОЖЕ ДА ВЕ ЗАШТИТИ ОД KOBИД
stop covid

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КРАУЗЕ НАЈАВИ СКОРЕШЕН КРАЈ НА ПAHДЕМИJATA БЛАГОДАРЕНИЕ НА COJОТ OMИKPOH

“Злогласниот” омикрон сој на ковид 19 ќе може да му даде на човечкото тело толку добар имунитет, како и значително да го забрза крајот на…

Види повеќе ЕПИДЕМИОЛОГОТ КРАУЗЕ НАЈАВИ СКОРЕШЕН КРАЈ НА ПAHДЕМИJATA БЛАГОДАРЕНИЕ НА COJОТ OMИKPOH