lancet

НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ЛАНСЕТ ВЕЛИ ДЕКА Е МОЖНО ВИРУСОТ ДА ПОТЕКНУВА ОД АМЕРИКАНСКА ЛАБОРАТОРИЈА

Нов извештај од врвното медицинско списание „Лансет“ вели дека е „изводливо“ вирусот KOBИД-19 всушност да потекнува од лабораторија во Соединетите држави. До овој момент, голем…

Види повеќе НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ЛАНСЕТ ВЕЛИ ДЕКА Е МОЖНО ВИРУСОТ ДА ПОТЕКНУВА ОД АМЕРИКАНСКА ЛАБОРАТОРИЈА
karantin ukraina

НИМ ИМ Е ДО ВИРУC! ВЛАСТИТЕ НА УКРАИНА ЈА ПРОДОЛЖИЈА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПОРАДИ KOBИД-19! ЗАДОЛЖИТЕЛЕН И КАРАНТИН

Се чини дека и покрај воената состојба во Украина, агендата на СЗО не смее да се прекине. Да не беше комично, ова секако ќе беше…

Види повеќе НИМ ИМ Е ДО ВИРУC! ВЛАСТИТЕ НА УКРАИНА ЈА ПРОДОЛЖИЈА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПОРАДИ KOBИД-19! ЗАДОЛЖИТЕЛЕН И КАРАНТИН
izvestaj karantin

ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ИЗВЕШТАЈ: КАРАНТИНИТЕ УБИЛЕ ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ОД ВИРУCОТ

Нов извештај заснован на официјални податоци од Канцеларијата за национална статистика на Обединетото Кралство (ONS) тврди дека ефектите од изолацијата сега можат да убијат повеќе…

Види повеќе ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ИЗВЕШТАЈ: КАРАНТИНИТЕ УБИЛЕ ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ОД ВИРУCОТ
posledici od maskite

ЕВЕ КАКО НОСЕЊЕТО НА МАСКИ ДОПРИНОСУВА ЗА ДОЛГИОТ ВИPУС

„Пореметувањето, кое може да трае со месеци или години, влијае на сè поголем дел од работната сила. Симптомите кои придонесуваат за долгиот Кoвид може да…

Види повеќе ЕВЕ КАКО НОСЕЊЕТО НА МАСКИ ДОПРИНОСУВА ЗА ДОЛГИОТ ВИPУС
karantinot i mentalnoto zdravje

НОВА СТУДИЈА ПОКАЖУВА ДЕКА ЗАКЛУЧУВАЊАТА ПРОТИВ ВИРУСОТ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДОЛГОРОЧНИ ПРОБЛЕМИ СО МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА ТИНЕЈЏЕРИТЕ

Една нова студија објавена на 13 јули од Медицинската филијала на Универзитетот во Тексас (UTMB) откри како пaндемските ограничувања му наштетиле на менталното здравје на…

Види повеќе НОВА СТУДИЈА ПОКАЖУВА ДЕКА ЗАКЛУЧУВАЊАТА ПРОТИВ ВИРУСОТ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДОЛГОРОЧНИ ПРОБЛЕМИ СО МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА ТИНЕЈЏЕРИТЕ
kovid japonija

ВО ЈАПОНИЈА Е BAKЦИНИРАНО СКОРО ЦЕЛОТО НАСЕЛЕНИЕ, А БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД KOBИД Е НАЈГОЛЕМ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА

Јапонија предупреди дека нов бран на инфекции со Ковид-19 брзо се шири низ земјата и го повика населението да биде внимателно пред претстојниот викенд и…

Види повеќе ВО ЈАПОНИЈА Е BAKЦИНИРАНО СКОРО ЦЕЛОТО НАСЕЛЕНИЕ, А БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД KOBИД Е НАЈГОЛЕМ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА
szo kovid virusot stana mnogu pameten

СЗО: ПОЧИТУВАЈТЕ ГО KOPОНА ВИРУСОТ, ТОЈ ИСПАДНА МНОГУ ПАМЕТЕН

Специјалниот пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за ковид, д-р Дејвид Наваро, апелираше до луѓето „да го почитуваат коронавирусот“ и изјави дека овој вирус постојано…

Види повеќе СЗО: ПОЧИТУВАЈТЕ ГО KOPОНА ВИРУСОТ, ТОЈ ИСПАДНА МНОГУ ПАМЕТЕН