zalihi na zapadno oruzje

ФРАНЦУСКИ МОНД: ЗАЛИХИТЕ НА ЗАПАДНОТО ОРУЖЈЕ СЕ ПРИ КРАЈ

Додека борбите во Украина продолжуваат – подолго отколку што очекуваше Западот – залихите на западно оружје се намалуваат, вклучувајќи го и американското, пишува француски „Монд“.…

Види повеќе ФРАНЦУСКИ МОНД: ЗАЛИХИТЕ НА ЗАПАДНОТО ОРУЖЈЕ СЕ ПРИ КРАЈ
proruski aktivisti

УКРАИНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ УБИЈА 39 ПРОРУСКИ АКТИВИСТИ ВО КЕРСОН

Нивните тела не се предадени на нивните роднини и се планира да се исценира ситуацијата дека станува збор за руски воени злосторства, предупредува изворот на…

Види повеќе УКРАИНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ УБИЈА 39 ПРОРУСКИ АКТИВИСТИ ВО КЕРСОН
eksplozija vo polska

УКРАИНА НА СЕКОЈ НАЧИН СЕ ОБИДУВА ДА ПРЕДИЗВИКА ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ ДОКАЗИ ЗА „РУСКА ТРАГА“ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ПОЛСКА

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина Алексеј Данилов денеска изјави дека Киев има докази за „руска трага“ во експлозијата во источна…

Види повеќе УКРАИНА НА СЕКОЈ НАЧИН СЕ ОБИДУВА ДА ПРЕДИЗВИКА ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ ДОКАЗИ ЗА „РУСКА ТРАГА“ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ПОЛСКА
rodzers voters

РОЏЕРС ВОТЕРС: АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА ИМ НОСАТ МИЗЕРИЈА НА НАРОДИТЕ ВО ЕВРОПА

Основачот на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, испрати порака до фановите во Полска во врска со забраната за неговите концерти, во која оцени дека американските санкции…

Види повеќе РОЏЕРС ВОТЕРС: АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА ИМ НОСАТ МИЗЕРИЈА НА НАРОДИТЕ ВО ЕВРОПА
surovikin

СУРОВИКИН: УКРАИНСКАТА АРМИЈА ЗАГУБИ 12.000 ВОЈНИЦИ САМО ВО ОКТОМВРИ

МОСКВА – Само во октомври украинската армија загубила 12.000 војници и околу 350 платеници, изјави командантот на руските воени сили во Украина, армискиот генерал Сергеј…

Види повеќе СУРОВИКИН: УКРАИНСКАТА АРМИЈА ЗАГУБИ 12.000 ВОЈНИЦИ САМО ВО ОКТОМВРИ
italija ukraina

IL MESSAGGERO: ИТАЛИЈА ГИ ЗАМРЗНА ИСПОРАКИТЕ НА ОРУЖЈЕ ЗА УКРАИНА

Рим ја замрзнува испораката на оружје за Украина поради тековниот воен конфликт на Киев со Русија, објави во вторникот Ил Месаџоро, цитирајќи извори од италијанската…

Види повеќе IL MESSAGGERO: ИТАЛИЈА ГИ ЗАМРЗНА ИСПОРАКИТЕ НА ОРУЖЈЕ ЗА УКРАИНА
ukraina penzii i plati

УКРАИНЦИТЕ ИСПРАТИЈА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО БРИСЕЛ: НЕМАМЕ ПАРИ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ

Украина можеби нема да има пари да исплати плати и пензии доколку Европската унија не ја забрза финансиската помош, предупреди премиерот на земјата. Тој рече…

Види повеќе УКРАИНЦИТЕ ИСПРАТИЈА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО БРИСЕЛ: НЕМАМЕ ПАРИ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ
eu i srbija

ИТНА СРЕДБА ВО ЕУ ПОРАДИ СРБИЈА: СЕ БАРА БЕЛГРАД ВЕДНАШ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ КОН РУСИЈА

Итниот состанок на шефовите на ЕУ поради Србија, заканите за укинување на безвизниот режим поради обвинувањата дека под влијание на Москва ја ослабува наводната мигрантска…

Види повеќе ИТНА СРЕДБА ВО ЕУ ПОРАДИ СРБИЈА: СЕ БАРА БЕЛГРАД ВЕДНАШ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ КОН РУСИЈА
bolsonaro za tramp

БОЛСОНАРО: НЕМАШЕ ДА ИМА ВОЈНА ВО УКРАИНА ДОКОЛКУ ТРАМП БЕШЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека се согласува со некои кои мислат дека војната во Украина немаше да се случи доколку поранешниот американски претседател Доналд…

Види повеќе БОЛСОНАРО: НЕМАШЕ ДА ИМА ВОЈНА ВО УКРАИНА ДОКОЛКУ ТРАМП БЕШЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ
ukraina kukast krst

УКРАИНСКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО СО КУКАСТ КРСТ ПРИКАЖАНО НА ГЕРМАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА

Германска новинарска екипа снимила украински војници како возат оклопно возило со кукаст крст за време на контраофанзивата на Киев против Русија. Во вторникот Н-ТВ каналот…

Види повеќе УКРАИНСКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО СО КУКАСТ КРСТ ПРИКАЖАНО НА ГЕРМАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА