tedros

ТЕДРОС “ЗАГРИЖЕН” – ПОВИКУВА ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА BAKЦИНАЦИЈАТА – ПОРАДИ НАВОДНИОТ СКОК НА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ

Во светот, во последните две недели инденцијата на Корoнавируcот се зголеми за речиси 30% тврди шефот на Светската здравствена организација (CЗО) Тедрос, кој овој зголемен процент го припишува на ширењето на подвидот на омикрон и појавата на нови варијанти на овој сој. Тедорс тоа го соопшти на денешниот брифинг, пренесува РБЦ.

„Глобално, бројот на откриени случаи е зголемен за речиси 30 отсто во последните две недели“, рече Гебрејсус.

Меѓу главните карактеристики поврзани со моменталната состојба со пaндемијата, шефот на CЗО го истакна следново:

Во многу земји, нивото на тестирање за корoнавируcот нагло опадна;

Новите лекови за Кoвид-19 не одат во сиромашните земји, во врска со што Гребрезус повика тие да бидат подостапни;

— вaкцинацијата останува ефикасно средство за спречување на тешки болести и смрт, затоа е важно да се спроведе дополнителна вaкцинација, особено за лицата во ризик (стари лица, здравствени работници, лица со хронични заболувања);

„Секој бран на пaндемијата остава се повеќе луѓе со последици од нивната болест, што ги погодува нив и здравствените системи, економијата и општеството во целина“, заклучи обвинетиот за воени злосторства во Етиопија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!