migranti teksas

УДАРНО! ТЕКСАС ПРОГЛАСИ ИНВАЗИЈА НА ЈУЖНАТА ГРАНИЦА! ГУВЕРНЕРОТ ГРЕГ АБОТ ЈА ИСПРАЌА ВОЈСКАТА НА ГРАНИЦАТА СО МЕКСИКО

Републиканскиот гувернер на Тексас Грег Абот денеска прогласи инвазија на јужната граница на државата, повикувајќи се на овластувањето на државата да обезбеди зголемена безбедност и да ги враќа илегалните мигранти во Мексико.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Абот, кој не спроведе тиранија на КОВИД во Тексас, се повика на клаузулата за инвазија од уставот на Тексас, дозволувајќи му да распореди персонал од Националната гарда и Одделот за јавна безбедност на Тексас (ДПС) за да ги врати илегалните мигранти назад во Мексико и да изгради граничен ѕид. Тој ги назначи мексиканските нарко картели како странски терористи. Средбите со мигрантите на јужната граница се со брзина за да достигнат уште една рекордна година, откако повеќе од 2,3 милиони беа забележани во фискалната 2022 година.

Абот долго време тврдеше дека администрацијата на Бајден не го направила својот дел за справување со приливот на илегална миграција и како одговор ги мобилизирала државните ресурси во март 2021 година како дел од неговата „Операција Осамена ѕвезда“ за обезбедување на границата.

Неколку окрузи во Тексас поминаа месеци обидувајќи се да извршат притисок врз Абот, кој неодамна беше реизбран за гувернер, да прогласи инвазија.

Во меѓувреме, Абот со автобуси испрати илјадници илегални мигранти во Вашингтон, Њујорк и Чикаго, градови одредени како „засолниште“ за илегалните имигранти.

„Се повикав на клаузулите за инвазија на Уставот на САД и Тексас за целосно да го овластиме Тексас да преземе невидена акција за одбрана на нашата држава од инвазија“, напиша Абот во вторникот на Твитер.

„Ги користам тие уставни овластувања и други овластувања и извршни наредби за да ја одржувам нашата држава и земја безбедни“, додаде тој.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!