unistena odbranbenata industrija na ukraina

УКРАИНА ПРИЗНА: НАШАТА ОДБРАНБЕНА ИНДУСТРИЈА Е ПОТПОЛНО УНИШТЕНА

Руските сили речиси целосно ја уништија украинската одбранбена индустрија и ја „завршуваат“ цивилната, изјави во четвртокот советникот на претседателот Владимир Зеленски, Алексеј Арестович.

Коментирајќи ја последната рунда разговори меѓу Киев и Москва, одржана претходно оваа недела во Истанбул, Арестович подвлече дека секоја голема воена агресија и мировен договор секогаш се компромис меѓу страните.

„Тоа може да се случи. Ако мислите дека не трпиме загуби, тогаш длабоко се лажете. Практично ни ја уништија воената индустрија и ја довршуваат на многу начини. И на многу начини ја завршуваат цивилната“, објасни тој.

Тој тврдеше дека целта на Русија е да ја сведе Украина на состојба во која „никој нема да биде заинтересиран“ за една уништена територија.

„Токму тоа го прават и ќе продолжат да го прават“, нагласи тој.

Русија тврди дека не гаѓала цивилни објекти и ги обвинува украинските националисти дека ги користат обичните луѓе како „човечки штит“. ”

Според мислењето на Арестович, неодамнешната рунда преговори означи „значајна победа“ за украинската дипломатија. Претседателскиот советник тврдеше дека Киев не прифаќа никакви компромиси и дека наместо тоа ја подобрил својата позиција „на сите преговарачки линии“. Тој објасни дека пред средбата во Истанбул, Украина била „неутрална држава“, без никакви гаранции, двапати измамена.

„Сега се појавуваат гаранции. Многу земји – САД, Велика Британија, Полска, сите постојани членки на Советот за безбедност на ОН, многу други земји, Кина е на разгледување, Турција – сите овие земји се согласија да ни дадат гаранции. „И ова не е 1994 година, кога никој не веруваше во каква било војна во Украина, ова е сегашноста, откако се случи војната и тие разбираат дека тоа може да се повтори, а сепак даваат гаранции“, рече Арестовиќ.

Сепак, за разлика од тврдењата на Арестович, директорката за комуникации на Белата куќа, Кејт Бедингфилд, на прашањето во средата за подготвеноста на Вашингтон да служи како безбедносен гарант за Киев, рече дека нема ништо „конкретно“ што таа може да го сподели со јавноста во овој момент“. иако американската влада беше „во постојана дебата со Украинците“.

Германските власти, пак, потврдија дека Украина може „100%“ да се потпре на нивната поддршка кога станува збор за безбедносните гаранции. Меѓутоа, Министерството за надворешни работи на таа земја, Аналена Баербок, нагласи дека во овој момент преговорите меѓу Украина и Русија не се доволно далеку и дека Киев и Москва би можеле сосема поинаку да ги разберат предлозите.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!