ruska pravoslavna crkva

УКРАИНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РЕГИСТРИРАШЕ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Украинскиот парламент, регистрираше закон со кој целосно и се забранува на Руската православна црква (РПЦ) да дејствува на територијата на Украина, бидејќи пратениците инсистираат дека црквата претставува закана за националната безбедност и поредок на Украина.

Предлог-законот беше инициран од партијата Европска солидарност на поранешниот претседател Петро Порошенко, чиј копретседател Ирина Герашченко го објави потегот на Фејсбук во вторникот. Таа посочи дека РПЦ „не е црква, туку идеолошка организација која го промовира „рускиот свет““. Таа, исто така, ја обвини Московската патријаршија дека ја користи Киевската Печерска Лавра – главниот православен христијански манастир во Украина – како „антиукраинска ќелија на Кремљ“.

Предложениот закон има за цел да ја забрани работата на сите верски организации и институции кои се дел или признаваат подреденост на РПЦ „во канонски, организациски и други прашања“.

„Ослободувањето на Украина од Руската православна црква е уште еден чекор кон слободна и независна Украина“, заклучи копретседавачот.

Руските власти веќе го критикуваа предлог-законот, при што сенаторката Олга Ковитиди рече дека тој го сигнализира „почетокот на крајот“ за Украина и ќе биде фатална грешка за претседателот Володимир Зеленски доколку биде усвоен.

Додека предлог-законот беше доставен до Радата, украинската агенција за домашна безбедност, СБУ, започна рација на Киевско-Печерската Лавра, тврдејќи дека таму може да се сместени руски диверзанти и оружје. СБУ во средата објави дека пронашла „проруска литература“, милиони во готовина и „сомнителни руски граѓани“ за време на рацијата. Над 50 луѓе наводно биле подложени на „длабински контраразузнавачки интервјуа“, вклучително и употреба на полиграфи.

Московската патријаршија ја осуди рацијата, велејќи дека тоа е уште еден обид за „заплашување“ на православните верници. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така изјави дека Украина „долго време е во војна со РПЦ“ и дека рацијата на СБУ е „уште една алка во синџирот на воени акции против руското православие“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!