proruski aktivisti

УКРАИНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ УБИЈА 39 ПРОРУСКИ АКТИВИСТИ ВО КЕРСОН

Нивните тела не се предадени на нивните роднини и се планира да се исценира ситуацијата дека станува збор за руски воени злосторства, предупредува изворот на „РИА Новости“.

Украинските безбедносни сили убиле 39 проруски активисти во Херсон, а 74 лица однеле во непознат правец, пренесува „РИА Новости“.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

„Потврдено е дека биле застрелани 39 проруски активисти. Нивните тела не беа предадени на нивните роднини и беше планирано да се исценира ситуацијата дека станува збор за руски воени злосторства“, тврди неименуваниот извор.

Тој наведува дека украинските сили упаѓаат во куќи и станови, кои биле напуштени по евакуацијата на населението на левиот брег на реката Днепар. Потоа, сликите од претресените домови им ги испраќаат на сопствениците кои се евакуирани. На овој начин, украинските националисти ги заплашуваат граѓаните.

Администрацијата на регионот Керсон пријави случаи на линч и директни репресалии од страна на украинската армија против локалното население.

Оваа недела Асошиетед прес објави фотографии направени од Керсон на кои се гледаат луѓе врзани за столбови. Ова е казна за наводна соработка со руските власти.

После тоа, украинските власти ја укинаа акредитацијата на новинарите кои работат во Керсон. Во Киев рекоа дека новинарите тоа го направиле без координација со Вооружените сили на Украина.

Вршителот на должноста гувернер на регионот Керсон, Володимир Салдо, изјави дека има докази за репресија од страна на украинските власти врз цивилите во Керсон.

Во средината на октомври, руските власти одлучија да ги преселат жителите на четири општини на десниот брег на реките Днепар длабоко во Херсонската област и другите подрачја на Русија.

Командантот на руската армија во Украина, генерал Сергеј Суровикин, предупреди дека нападот на хидроцентралата Каховска може да доведе до хуманитарна катастрофа.

На почетокот на ноември, 115.000 луѓе беа евакуирани од десниот брег на Днепар, по што министерот за одбрана Сергеј Шојгу се согласи да започне со префрлање на војниците на левиот брег и да организира нова одбранбена линија долж реката Днепар.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!