ukraina kukast krst

УКРАИНСКО ОКЛОПНО ВОЗИЛО СО КУКАСТ КРСТ ПРИКАЖАНО НА ГЕРМАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА

Германска новинарска екипа снимила украински војници како возат оклопно возило со кукаст крст за време на контраофанзивата на Киев против Русија.

Во вторникот Н-ТВ каналот објави кратко видео снимено од неговите новинари придружувани од украинската армија. Извештајот го опишува неодамнешниот напредок на војниците во источниот регион Харков, за време во кое силите на Киев повторно го освоија градот Изум.

Додека репортер интервјуира украински војник во близина на патот, оклопно возило поминува со нешто што изгледа како бела свастика насликана на страна. Ниту репортерот ниту каналот не го објаснија присуството на симболот.

Ова не е првпат украинските војници да бидат забележани со тетоважи и ознаки во нацистички стил. Познато е дека баталјонот Азов, кој е дел од Националната гарда на Украина, во своите редови има припадници со националистички и неонацистички ставови.

Во мај, претседателот Володимир Зеленски објави сега избришана фотографија од украински војник со ознака што потсетува на симболот „глава на смртта“ (Тотенкопф) што го користеле елитните трупи на СС на Адолф Хитлер.

Сличен инцидент се случи минатата недела кога канцеларијата на Зеленски сподели фотографија на претседателски телохранител кој носи неонацистичка значка. Оттогаш, сликата е отстранета.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!