„УМИРАМЕ ОД ГЛАД!!!“ ЖИТЕЛИТЕ НА ШАНГАЈ НА ЧЕКОР ОД ТРАГЕДИЈА (ВИДЕО)

„УМИРАМЕ ОД ГЛАД!!!“ ЖИТЕЛИТЕ НА ШАНГАЈ НА ЧЕКОР ОД ТРАГЕДИЈА (ВИДЕО)

Кога Сун Чунлан, потпретседател на кинескиот режим, го посети Шангај претходно оваа недела, каде што десетици милиони луѓе се изолирани поради КОВИД-19, таа беше пречекана од жителите кои извикуваа од прозорците на нивните станови: „Немаме повеќе храна!“ и „Ние гладуваме!“

Сун беше следена од рој локални службеници, сниматели, неколку комбиња со црни затемнети стакла и полициски возила. Сепак, улиците беа празни. Граѓаните можеа да ја видат само од нивните станови. Некои беа доволно храбри да викаат од нивните прозорци или балкони. Некој им викнал на полицајците: „Можете ли да договорите да се испрати зеленчук?“

Официјалните лица, сепак, како што се гледа на видеото објавено од жителите на округот Џијадинг, немаа никаква реакција. Како ништо да не слушнале.

Сун Чунлан, поранешен шеф на одделот за труд на Обединетиот фронт, е назначена за вицепремиер во 2018 година. Од четворицата потпретседатели, таа е единствената жена и е најстара. Од пандемијата, таа организираше посети од висок профил во градовите погодени од КОВИД.

Во услови на масовно тестирање и драконски затворања, Сун отиде во Шангај со строга порака од Пекинг: „Непоколебливо придржувајте се до политиката на НУЛА КОВИД и победете во борбата против КОВИД што е можно поскоро!“

Откако избувна пандемијата во 2020 година, Сун ја презеде неофицијалната титула „портпарол на СОВИД“, кој доставува нарачки од Пекинг до градовите низ Кина.

На крајот на март таа отиде во североисточната провинција Џилин. Во градот Џилин жителите извикуваа „немаме зеленчук!“ од станбените згради.

Во средината на декември 2021 година, Сун го посети градот Ксиан, со население од 12 милиони, кој тогаш беше во изолација. Сун ја повика општинската власт „брзо да го намали бројот на пациенти на нула“. Додека беше во областа Ксиан Гаоксин, жителите ја пречекаа извикувајќи „Сакам да јадам!“

Уште во март 2020 година кога избувна КОВИД во Вухан, Сун отиде во градот. Жителите извикуваа, „Лажете, лажете, се е лага!“ за време на нејзината посета.

После тоа, последиците ги претрпе станбениот дел на Вухан. Целиот дел од градот бил целосно блокиран, никој не смеел ниту да влезе ниту да излезе.

Заклучувањето на Шангај продолжува

Шангај е во изолација од 1 април. На 4 април, Сун Чунлан и нареди на општинската влада „да постигне нула КОВИД во општеството како целина (со исклучок на карантинските болници) што е можно поскоро“.

Според последните објави на интернет, општинската власт издала известување дека блокадата ќе трае најмалку до 1 мај. Што се однесува до тоа што ќе се случува по 1 мај, се наведува во соопштението, на 1 мај ќе се одлучува дали ќе се отвори или ќе остане заклучен до дополнително известување.

Многу населби во Шангај се во хаотична состојба. Некои луѓе не можат да се лекуваат. Има сериозен недостиг од храна. Некои постари лица починаа во институции без членови на семејството. Бебињата се одвоени од нивните родители бидејќи нивните резултати од тестот КОВИД-19 се позитивни.

Видеата покажуваат и дека камионите за снабдување со храна се заглавени на периферијата на градот и не можат да стигнат до оние на кои им се потребни. На тротоарите има и расипан зеленчук и друга храна.

Покрај тоа, кутиите со храна натрупани во депониите за ѓубре може да се видат на импровизирани места за карантин.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!