исландски репрезентативец срцеви проблеми

PEBAKЦИНИРAH?! УШТЕ ЕДЕН МЛАД ИСЛАНДСКИ ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ДОЖИВЕА СРЦЕВ ЗАСТОЈ! МОРАШЕ ДА БИДЕ РЕАНИМИРАН!

Што ги коси фудбалерите ширум светот?!

Веќе известивме дека бројот на срцеви проблеми во светот на фудбалот во последните месеци е зголемен за неверојатни 6400%.

Уште една, за малку избегната трагедија, ни доаѓа од Норвешка.

Имено, фудбалски натпревар од втората норвешка лига во понеделникот е прекинат поради играч кој на теренот доживеал срцев застој.

На исландскиот играч со неколку настапи и за младинските и за сениорската репрезентација на таа земја, Емил Палсон, му се слошило по 12 минути игра на мечот на неговиот Согндал и Стјордалс-Блинк.

Тој колабирал на теренот, но, за среќа, информациите од клубот велат дека 28-годишникот е “успешно реанимиран”. Палсон е потоа пренесен во блиската болница на понатамошно лекување.

Не е позната причината за се позачестените срцеви прболеми кај фудбалерите.

Во ниту еден извештај не се споменува вакцината за ковид-19 како можен причинител, иако сите научни студии потврдуваат дека едни од главните нус-појави на вакцината претставуваат кардиоваскуларните проблеми.

Засега немаме ниту потврда дали Палсон бил вакциниран, но знаејќи ја стапката на вакцинирано население во Исланд од повеќе од 85.6% кај лицата над 16 години, како и фактот дека фудбалерите често патуваат, па тешко дека би можеле да се одлучат на чести карантини, со полно право може да се претпостави дека Палсон речиси сигурно е вакциниран и ревакциниран во сопствената земја.

Во јуни годинава, данскиот репрезентативец Кристијан Ериксен, колабираше на натпревар од Европското првенство, исто така, поради срцев застој. И тој беше успешно реанимиран, по што му беше вграден дефибрилатор за срце – вид на пејсмејкер.

Во саботата, пак, ѕвездата на Барселона Серхио Агуеро беше пренесен во болница по добиените болки во градите и отежнатото дишење за време на натпреварот против Алавеш. во ЛаЛига. По кардиолошките тестови, одреден му е 3-месечен одмор, по што ќе следат дополнителни испитувања за евентуалното продолжување на неговата богата фудбалска кариера.

Се соочуваме со досега НЕВИДЕНА ЦЕНЗУРА на просторот на Република Македонија, па токму поради тоа и поради можноста да бидете во тек со буквално СИТЕ НОВИ ИНФОРМАЦИИ, следете ја нашата ФАН СТРАНА НА ФЕЈСБУК и нашиот КАНАЛ на единствениот медиум на интернет просторот БЕЗ ЦЕНЗУРА, Телeграм:

https://t.me/kolovrtcom